Balkánský mejdan ČEZ zaplatíme všichni

Balkánský mejdan ČEZ zaplatíme všichni3. března 2013 Bulharské události posledních dnů ukázaly, že co projde jinde, nemusí projít všude. Bulhaři vyšli do ulic, aby protestovali proti českému koncernu ČEZ, který si usmyslel, že si z nich udělá dojné krávy a poslušné ovce čekající na ostříhání vlny. Tato balkánská země je již druhá, kde je ČEZ nežádoucí. Předtím albánské úřady odebraly energetickému koncernu licenci. Rozumím nechápavému zděšení „čezových“ manažerů nad bulharskými událostmi. Vždyť se chováme stejně jako v České republice a tam nikdo neprotestuje, myslí si a žádají českou vládu o ochranu.

ČEZ se před lety nakročil balkánským směrem za účelem miliardových zisků, a do této investice zatím vložil miliardy korun. Před šesti lety ČEZ deklaroval částku 8,2 miliardy dolarů, kterou chce v tomto regionu proinvestovat. ČEZ se tehdy stal druhý největší exportér elektřiny v Evropě, jenž koupil elektrárny či distribuční sítě v Rumunsku, Bulharsku, Polsku a Albánii. K tomu si přidejte působení v Srbsku či Bosně, a z ČEZu se stává hráč, ovládající ceny energií na Balkáně. Pak narazila kosa na kámen. A ČEZ sčítá ztráty.

Mnohatisícové demonstrace v bulharských městech nakonec svrhly i vládu, která si od počátku zachovávala odstup. I v Bulharsku pro vládní politiky platí, že bližší nadnárodní koncern než vlastní občané. Domácí státní propaganda příliš bulharské události nerozmazávala, spíše dávala prostor představitelům ČEZu, kteří se zaklínali EU a žádali Brusel o ochranu. Inu, režim se bojí špatných příkladů, kdy lidé vyjdou do ulic, prohánějí policisty po bulvárech a parlament je obehnán ostnatým drátem, za kterým se klepou strachy vládní poslanci. I když v domácím prostředí to zatím nehrozí. Bohužel. Odborářské demonstrace spíše připomínají předlistopadový prvomájový průvod, na závěr kterého jde šéf odborů na pivo s ministrem financí. Takže operetní protesty než opravdová občanská naštvanost.

Mnozí mohou říci, že co je nám do jejich balkánských investic, ale jak to dopadne? Myslíte si, že akcionáři a manažeři ČEZu to zaplatí ze svých dividend, že si nechají sáhnout na své milionové výplaty? Omyl. Balkánský mejdan zaplatíme my, občané ČR na svých účtech za elektřinu. To bude ona pomoc vystrašené pražské vlády energetickému koncernu. Budeme platit bez ohledu na to, jestli šetříme elektřinou anebo ne. Současný a budoucí prezident se vyjádřili k bulharským událostem, že česká vláda se musí za ČEZ postavit a hájit jeho zájmy a investice. Nečasova vláda by se spíše měla Bulharům omluvit za chování „české“ energetické firmy.

Stát má sice v ČEZu podíl, ale management se vůbec neohlíží na zájmy této země a občanů. Jeho zajímá pouze zisk a pražská vláda je mu dobrá pouze na to, aby ze státního rozpočtu a peněz občanů zaplatila jeho ztráty. Takhle to dopadá, když se utrhne polostátní komplex. Je to sice polostátní podnik, ale se svéráznou obchodní politikou: zisky nám a ztráty státu. Jak z toho ven?

Dělnická strana sociální spravedlnosti požaduje, aby se v dnešní době ekonomické a sociální krize zestátnily strategické podniky. A v dnešní době je životně důležité mít v rukou energie, to je základ ekonomické nezávislosti země. Nesmíme se bát myšlenky na opětovné převzetí firem jak ČEZ, Letiště Praha, ČSA a uhelných společností pod plnou kontrolu státu. Zestátnění není znárodnění á la Únor 1948. Soukromé podnikání v republice by bylo nadále nedotknutelné. Je to pouhá obrana republiky a jejích občanů před ekonomickou nejistotou a zajištění strategické pohotovosti. Zisky těchto společností nesmí plynout do kapes úzké skupiny akcionářů, ale užitek z toho musí mít všichni obyvatelé republiky.

Jiří Štěpánek, výkonný místopředseda DSSS