Boj s krizí musí být radikální

Boj si krizí musí být radikální21. února 2013 Hospodářská a sociální krize se v republice stále drží a prohlubuje. Počet nezaměstnaných dosáhl osmi procent, ale to je podle nového evropského modelu výpočtu. Podle minulého výpočtu, který nebyl tak „volnější“, by bylo nezaměstnaných přes deset procent. Každý pracovní den se počet nezaměstnaných zvýší v průměru o dva tisíce. Ano, o dva tisíce. Dva tisíce rodin se ocitne v zoufalé sociální pasti, ze které není úniku. Nová pracovní místa se netvoří, takže kdo dnes ztratí práci, zítra ji už nenajde.

Mnozí zaměstnavatelé krizi zneužívají k ještě většímu odírání zaměstnanců a k tomu využívají množství úskoků, které jsou v podstatě vydíráním těch, kdož pro ně pracují. Vypíší třeba nabídku na místo, na které se přihlásí množství vzdělaných, odborně způsobilých uchazečů, a zaměstnavatel pak řekne zaměstnancům: „Vy chcete přidat, já měl tady zástup nezaměstnaných, kteří by to dělali za polovinu vašich platů. Tak se zklidněte a makejte.“

Někdy si říkám, jestli není pro zaměstnavatele krize požehnáním a příležitostí ještě více vydělávat. Však tomu napomáhá i vláda, která zvyšuje daně zaměstnancům a neustále opakuje: Musíme ulehčit podnikatelům, musíme zpružnit pracovní trh (tzn. umožníme snadnější propouštění), omezíme Zákoník práce. Ani slovo o pomoci nezaměstnaným, invalidům a starobním důchodcům. Pro ně tady současná vláda pod vedením TOP 09 rozhodně není.

Z práce rovnou na Olšany?!

Jak bude krize stále více postupovat, tak bude Ples v Opeře honosnější, čím více bude nezaměstnaných, tím více bude golfových hřišť, čím více rodičů nebude moci své děti poslat na školu v přírodě do Beskyd, tím více se půjde na ruku třeba solárním baronům, kteří nás za pomoci parlamentní bandy ožebračili o bilion korun. Tato vláda ožebračuje dolních deset milionů pro zisky horních deseti tisíc.

Režim není schopen zajistit práci padesátiletým, a přesto asociálové z TOP 09 chtějí, aby se pracovalo do sedmdesáti. Možná to s námi myslí dobře, protože když budeme pracovat do sedmdesáti a pak hned pojedeme na Olšany, tak nepoznáme těžký život současných starobních důchodců. Podle statistik výdajů domácností za tři čtvrtiny minulého roku narostly náklady nejstarších domácností o 4,8 procenta, což je nejvíce ze všech skupin obyvatelstva. Přitom průměrný důchod loni dosáhl 10 764 korun, což je jen o 2,2 procenta víc, než v předcházejícím roce. Nejvíce se důchodcům v jejich spotřebním koši zvedly ceny potravin (o 7,1 procenta), náklady na bydlení (8,2 procenta) a náklady na léky a zdravotní péči (11,9 procenta).

Je zločinné, když rodiče postižených dětí doslova nedůstojně žebrají na televizní obrazovce o peníze na léčbu svých postižených dětí, protože z mramorových paláců zdravotních pojišťoven je hrobové, smrtící ticho. Přitom na účtech stranických kmotrů je špinavých peněz, které by mohly sloužit pro dobro věci, dostatek.

DSSS proti vykořisťování

Mnozí z našich spoluobčanů se upírají s nadějí na parlamentní volby příští rok. Myslí si, že změna k dobrému pro ně vzejde z vítězství tzv. parlamentní opozice ČSSD a KSČM. Píši takzvanou, protože tyto strany se po celou dobu své parlamentní práce nezajímají o občany, nejsou na náměstích a tam nekritizují současnou asociální vládu, Jediné co jim jde, je parlamentní kramaření o místa ve správních radách a parlamentních výborech. Oni žijí ve věži ze slonoviny a nezajímá je život řadového občana. Jedině před volbami, to nás zahrnou oranžovými balónky a poskakujícím Michalem Davidem na pódiu.

Dělnická strana sociální spravedlnosti jde ve své politické práci cestou setkávání s občany na náměstích a mítincích. Nyní jsme na Znojemsku odstartovali letákové akce před továrnami a montovnami, při kterých upozorňujeme na nevolnické poměry v mnohých firmách. My, dělníci, půjdeme vždy cestou akce k lidem této země. Nemusíme se přibližovat občanům, my žijeme s nimi, sdílíme stejné starosti a potýkáme se se stejnými problémy. Boj proti hospodářské krizi a vykořisťování zaměstnanců je naším hlavním úkolem dneška.

Jiří Štěpánek, výkonný místopředseda DSSS