Budou předčasné volby? Počítejme s tím

29. ledna 2013 Volby do Poslanecké sněmovny se mohou uskutečnit během několika měsíců. Nasvědčují tomu události, jejichž společným jmenovatelem je výsledek prezidentských voleb.

Karel Schwarzenberg se sice nedostal na Hrad, ale premiérem být může, jak naznačil ministr financí Kalousek. Právě on si je totiž velmi dobře vědom jedinečné příležitosti pro TOP 09, jak si udržet postavení ve vysoké politice, na úkor skomírající ODS, právě nyní, v euforii z prezidentských voleb, ve kterých kandidáta s modrou krví a předsedu TOP 09 volilo 2 241 171 občanů. O takovém volebním potenciálu se může této neoblíbené straně jenom zdát.

Kalousek právě dnes otevřel cestu k předčasným volbám, když podepsání nové koaliční smlouvy s ODS a spolkem LIDEM podmínil připojením ČR k fiskálnímu paktu neboli finančnímu diktátu EU. Pokud by na něco takového Nečasova ODS přistoupila, ztratila by význam i pro poslední skalní voliče a příznivce.

Je tedy jasné, že Kalouskovo ultimátum má jediný cíl - vyvolat co nejdříve předčasné volby a vytěžit z prezidentských voleb maximum, tj. dostat Schwarzenberga do Strakovy akademie jako premiéra. Za rok a půl, tedy do řádných voleb, by totiž tento marketingový produkt dávno vyčpěl.

Martin Kněžický