Čunek a Řápková: Povedená dvojka

Čunek a Řápková: Povedená dvojka 27. září 2011 Občanské protesty na Šluknovsku lákají do této oblasti politiky. Jenže tyto návštěvy mají zvláštní pachuť. Vládní politici v čele s loutkovým premiérem Nečasem tam přijeli až poté, co tam uspořádala mítink DSSS v čele s předsedou Vandasem. Jenže dělnická strana tam šla mezi občany, kteří jsou terorizováni mačetovými feťáky, mezi ty občany, kteří se bojí vyjít po setmění do ulic vlastního města. DSSS šla přímo na náměstí a předseda Vandas před varnsdorfskými neutíkal zadním vchodem jako Nečas. Jemu varnsdorfští nehrozili, ale děkovali mu a brali si Dělnické listy.

Další apoštolové, kteří chtějí radit sužovaným občanům, přijeli nedávno na sever. A byla to opravdu vypráskaná dvojka. Řápková a Čunek. Lžiprávnička a harašící senátor. Řápková, přezdívaná jako chomutovská carevna, která se snažila zajistit si poslanecký mandát nabubřelým zabavováním sociálních dávek přímo na poště. Chtěla se před veřejností ukázat, jak za ni bojuje a jak se nebojí. Tato snaha měla zastínit její víkendové studium práv, kdy nebyla schopna doložit takové věci, které ví každý řádný student ať bakalářského či magisterského studia. Jméno člověka, který mi vede bakalářskou či magisterskou práci, si pamatuji do konce života, pokud tedy tu školu řádně dělám.

A Čunek? Ten byl namočen do úplatkářské radniční aféry, která nebyla spolehlivě vyšetřena. Byly okolo toho mediální tanečky, měnili se státní zástupci a byla kvůli tomu koaliční roztržka. Vše skončilo typicky česky - vyšetřování skončeno, zapomeňte. Před zákonem je Čunek nevinen, ale rozpaky zůstávají. Ano, vystěhovával nepřizpůsobivé mimo Vsetín, ale pouze jinam, kde způsobil peklo zase jiným obyvatelům, kteří začali zažívat to, co vsetínští. Opět snaha zalíbit se veřejnosti a zakrýt vlastní aférky.

Co tito dva parlamentně senátorští šíbři chtějí radit obyvatelům, kteří jsou dnes a denně konfrontováni s realitou strachu a mačet? Oba dva žijí ve věži ze slonoviny a když potřebují ožít svojí popularitu a známost, tak sestoupí a uděluji rady knížecí. Což jsou rady na nic. Někdo zemitější by to řekl trefněji.

Ze všech těch návštěv ční jedno – strach. Strach z DSSS a její politiky, kterou si bere za svou stále větší počet obyvatel. Na parlamentní politiky, senátory a zvolené starosty se píská, ale Vandasovi se tleská. Je to jasné zúročení poctivé politické práce předsedy Vandase a celé DSSS.

Jiří Štěpánek