Delegace DSSS se zúčastnila Stranického dne NPD v Sasku

Holger Apfel a Tomáš Vandas21. května 2012 Samotná nedělní akce NPD měla zajímavý průběh již několik týdnů před začátkem. Původně byla koncipována jako stranický sjezd NPD (Národnědemokratická strana Německa) Sasko (NPD je zastoupena v Saském zemském sněmu). Jak už tomu v Německu bývá zvykem, tak se represivní orgány snažily této akci za každou cenu zabránit. Mimo jiné žádaly od NPD například pojištění celé akce, což jistě „velmi překvapivě“ všechny pojišťovny odmítly. Dále byl požadován písemný příslib, že na akci nebudou přítomní žádní extrémisté a radikálové, a že za každé nevhodné slovo (bez bližší definice) v projevech řečníků zaplatí NPD pokutu 5 000 eur. Tolik pro dokreslení poměrů v „demokratickém“ Německu.

Místo původního sjezdu byl tak naplánován „Stranický den NPD Sasko“, který se uskutečnil v sedmdesátitisícovém Saském městě Plavno. Na akci dorazila i delegace DSSS v čele se svým předsedou Tomášem Vandasem a funkcionáři Jiřím Froňkem, Jiřím Petřivalským. K místu konání akce dorazila delegace před dvanáctou hodinou a po nevyhnutelné policejní prohlídce byla vpuštěna na náměstí, kde se celá událost konala. Za krásného slunečného počasí se pomalu scházejí účastníci akce, jejichž počet nakonec vzroste asi na 150 lidí.

Vandas: Hledejme to, co nás spojuje

Jako první vystoupil s projevem Mario Löffler (předseda NPD Sasko). Po něm již předseda dělnické strany Tomáš Vandas, který mimo jiné uvedl: „Prvním krokem ke změně současného stavu musí být naše jednota. Ruku v ruce postupovat společně proti nepříteli, oprostit se od vzájemných sporů a nevraživostí, které mají své kořeny v dávné minulosti. Hledejme nyní to, co nás spojuje, a nikoli to, co nás rozděluje. Je logické, že lidé různých národů budou mít odlišné názory. Avšak jsem přesvědčen, že ten hlavní názor – odpor vůči evropské federalizaci, proti imigrantům a úpadku Evropy jako celku – je natolik silný a pevný, že nás nic jiného nemůže rozdělit.“ Překlad projevu do němčiny zajišťovala zastupitelka NPD v Chemnitzu paní Katrin Köhler.

Dsc09742 Poté zaujal místo u mikrofonu předseda NPD Holger Apfel. Ve všech projevech zaznívá nesouhlas a znepokojení nad současnou situací v Evropě, v Německu, často zaznívá i kritika eura. Projevy byly od přihlížejících účastníků odměňovány bouřlivým potleskem.

Za zmínku jistě stojí fakt, že na této akci došlo k prvnímu setkání Tomáše Vandase a nedávno nově zvoleného předsedy NPD Holgera Apfela. Není důvod domnívat se, že se na tradičně dobrých vztazích obou stran se změnou vedení NPD cokoli mění. Pan Apfel mimo jiné přijal pozvání Tomáše Vandase a přislíbil svoji návštěvu v ČR, která by se měla uskutečnit na podzim tohoto roku. Celá akce proběhla v přátelské a pohodové atmosféře.

Levičáci protestují proti „extremistům“ za státní dotace

Levičáci protestují proti „extremistům“ za státní dotaceNěmecká právní vsuvka: Na akci bylo přítomno i několik desítek levicových aktivistů. V Německu si každý právní subjekt může požádat o příspěvek na „boj proti pravicovému extremismu“. Tuto státní dotaci paradoxně dostala například i komunistická strana Die Linke. V praxi tak komunistická strana za státní dotace sváží poblouzněné levičáky autobusy z okolních měst, a na místě protestu jim platí jídlo, pití a alkohol. Antifašistické protesty v Německu tedy nejsou tak spontánní, jak se nám někteří snaží nalhávat. Jde prostě takový bezdomovecký raut na cestách.

Další zajímavou věcí je státem placený program Exit (Východ). Ten spočívá v tom, že jsou představitelé nacionalistických skupin přesvědčováni, aby ukončili svoji činnost v pronárodním hnutí a veřejně vyjevili „svoji pomýlenost“. Odměnou jsou jim státní peníze, nová identita, byt a zaměstnání. Prostě není nad „svobodnou“ soutěž názorů a politických stran.

Uvidíme, zda s něčím podobným nepřijde i současná vládní garnitura v České republice.

Tiskové centrum DSSS

Fotogalerie


 
 
 
 
 
 
Nastavení fotogalerie