Do fronty na banány si stoupněte sám, pane Zavadile

Do fronty na banány si stoupněte sám, pane Zavadile30. října 2012 „Radši budu stát frontu na banány než na úřadu práce,“ oznámil šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil na dnešní tiskové konferenci. Agitoval tak pro svou demonstraci na 17. listopad a průvod proti vládě. Stejně tak nedávno vyzval voliče, aby v krajských volbách podpořili levicové strany.

Vystupování vedení odborů má s posláním skutečných odborářů pramálo společného. V naší zemi se nekonají stávky, přestože vláda ODS a TOP 09 soustavně oklešťují sociální jistoty pracujících. Co je obvyklé v zahraničí, není pravidlem u nás. České odbory již řadu let vystupují jako pouliční stafáž ČSSD, strany, která není schopna uspořádat jedinou skutečnou demonstraci. Když se o to náhodou pokusila minulý rok v Rumburku, po prvním pochodu nespokojených lidí proti kriminalitě se její zástupci zalekli „extremismu“, doslova utekli a další demonstrace ve Šluknovském výběžku přenechali Dělnické straně sociální spravedlnosti.

Mezi odboráři a ČSSD již dlouhá léta platí nepsaná dohoda. My vám dodáme demonstranty proti vládě, vy nám zajistíte teploučká místečka. A tak zatímco „kované“ odborářky křepčí s panem Zavadilem na pódiu před stotisícovým davem na Václavském náměstí (tím se také odborářská „revolta“ na dlouhou dobu vyčerpala), v Senátu a Evropském parlamentu si již řadu let vesele chrochtají například pánové Štěch a Falbr, extátové pracujících. Dnes hájí oranžové barvy ČSSD.

Banánová demokracie ČSSD a KSČM? Není o co stát

Zavadilova protestní akce v den výročí tzv. sametové revoluce je pojmenovaná Demokracie vypadá jinak. Jak by demokracie měla vypadat, už nikdo z vedení odborů neřekl. Možná to dodatečně řeknou pánové Štěch s Falbrem, kteří se na současné demokracii ze svých volených funkcí dlouhodobě podílí. Možná by je chtěl následovat i pan Zavadil, jenž nás žene do fronty na banány, zřejmě očarován nedávným úspěchem KSČM. Ostatně, i tato strana, stejně jako ČSSD, disponuje kandidátkami a teploučkými místečky.

Cílem mého článku není očerňovat odboráře, řadové odboráře. Spíše mě však dlouhodobě znepokojuje skutečnost, že místo účinných stávek s jasnými výsledky (jako je tomu v Německu či ve Francii) se u nás praktikuje odborářské žvanění, z něhož nemají užitek obyčejní pracující, ale pouze ti, co se staví do jejich čela.

Do fronty na banány si s panem Sobotkou a Filipen stoupněte sám, pane Zavadile. Raději uvolněte své místo skutečnému odboráři, který bude schopen vybojovat na ulici pracujícím to, o co je nadnárodní korporace společně s vládou připravují. Jistotu práce, slušného výdělku a sociálního zabezpečení. V zahraničí tomuto druhu boje říkají STÁVKA!

Martin Zbela, místopředseda DSSS

K tématu

17. listopad 2012 - STOP vládě peněz! Za opravdovou demokracii