Dojmy ze soudní frašky

Dojmy ze soudní frašky7. ledna 2012 Přiznám se, že jsem od odvolacího jednání u Krajského soudu v Brně, nic převratného neočekával. Rozhodnutí soudu prvního stupně, jímž jsme byli já a mojí straničtí kolegové odsouzeni k podmíněným trestům a peněžitým pokutám, které se opíralo o „selský rozum“ soudkyně Schinzelové a „znalecký posudek“ na úrovni slohové práce žáka střední školy, jen dokreslilo tristní stav české justice a demokracie v naší zemi vůbec.

Jednání u krajského soudu bylo podobného rázu. Senát soudu, složený z bývalých členů komunistické strany, se tvářil, jako by projednával krádež housky z regálu obchodu s potravinami. Námitky obhájců a nově doložené důkazy odmítl jako nedůvodné a po zhruba půlhodinové pauze, kterou asi soudci vyplnili obědem, vynesl verdikt, prakticky totožný s rozhodnutím městského soudu. Jedinou změnou bylo zrušení peněžitých trestů. Zřejmě proto, že to už by bylo do očí bijící až moc.

Zvláštní kapitolou jednání byla tradiční senzacechtivost novinářů, kteří zřejmě očekávali nájezd jakýchsi bojůvek se zbraněmi a pokus o násilné obsazení soudní budovy. Nic takového se samozřejmě nekonalo a jejich zklamání se projevilo aspoň tím, že neopomněli zdůraznit, že vedení dělnické strany přišlo podpořit jen pár příznivců a že to vlastně nikoho nezajímá. Asi si neuvědomují, že lidé musí chodit do zaměstnání či do školy. Ale to jen na okraj.

Podmíněné tresty, které jsme tedy od naší „demokratické“ justice vyfasovali za prvomájové projevy na náměstí, jsou neskutečnou fraškou a ostudou současného režimu. Možná se cítí být jako vítězové, ale opak je pravdou. Jsou poražení, kteří mají strach o svojí budoucnost. Proto taková hysterie vůči opozičním představitelům, proto ta represe a snaha kriminalizovat vše, od nášivek počínaje, přes transparenty, loga a čepice konče.

Mohu všechny naše členy a sympatizanty, ale i naše nepřátele ubezpečit v tom, že na naší politické práci se nic nemění a rozhodně si nebudeme dávat na ústa náplast. Nemáme důvod. Vždyť výroky, které jsem před téměř třemi roky pronesl já a moji kolegové, jsou s odstupem času ještě více aktuální. A já jsem přesvědčen, že budoucnost nám dá za pravdu i po právní stránce.

Tomáš Vandas