DSSS: Otevření země imigrantům z 52 států je skandální

4. února 2013 Každý měsíc se v naší republice zvyšuje počet lidí bez práce. Propouští každé odvětví průmyslu, státní správa, a roste počet firem, které ukončily činnost – tedy zbankrotovaly. Režim místo strukturální pomoci všem zaměstnancům a živnostem zvyšuje daně a zdražuje potraviny. Nevytvářejí se nová pracovní místa, ale na uvolněné prázdné místo budeme přijímat cizince. Ano, cizince. Ne českého a moravského nezaměstnaného, jak by velela ekonomická logika a vlastenecké vědomí pro národní pospolitost.

Proto vláda více otevře republiku cizincům - zvýší se počet zemí, jejichž občané budou moci žádat o zelené karty, tedy o povolení k pobytu a zaměstnání. Do nynějška o tyto povolenky mohli usilovat lidé z 12 zemí, v budoucnu dostanou šanci v dalších 52 státech, včetně asijských. Rozšířený seznam států začne platit pravděpodobně od února 2013. O dalších změnách se bude jednat příští rok.

Zastánci tohoto kroku argumentují, že zájem cizinců o tyto povolenky je malý, v řádech několika set. Jenže si musíme uvědomit, kolik cizinců zde už pracuje nyní. K čemu jsou nám mohutně budované průmyslové zóny plné montoven, když v halách slyšíme směsici jazyků a čeština mezi nimi rozhodně nepřevládá. A to máme ještě další cizince přijímat? Naše ekonomika není v takové kondici a průmysl nevyrábí tak, aby se přijímali zaměstnanci z celého světa. Jistě, nemůžeme se zavírat před světem a měli bychom mít zájem o ty zahraniční pracovníky, kteří mohou být pro nás prospěšní, a nemůžeme je nahradit našimi lidmi. Mám na mysli odborníky ze specializovaných oborů jako je medicína, IT technologie či výzkum. Ti mohou naší společnosti pomoci a my jim můžeme umožnit zde pracovat.

Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) se snaží být v době hospodářské sociální krize mluvčím českých a moravských zaměstnanců, kteří jsou dnes konfrontováni s krizí. Za největší problém, který sužuje naše spoluobčany, lze považovat současný ekonomický stav a hrozba nezaměstnanosti. Není v republice rodiny, která by nebyla přímo či nepřímo konfrontována s nezaměstnaností. Bohužel, někteří zaměstnavatelé krizi zneužívají a nutí své zaměstnance pracovat proti Zákoníku práce a držet je v šachu rostoucí nezaměstnaností.

DSSS přistupuje k současné situaci odpovědně, když ustanovuje odborné komise strany, kdy největší zájem je o práci v komisi práce a sociálních věcí. Zde je vidět, jaký problém vnímají naši členové jako nejdůležitější. Členové jednotlivých místních organizací moc dobře vědí, kde je největší problém s nezaměstnaností a porušováním pracovního práva v jejich kraji. A proto začnou připravovat konkrétní akce, abychom všem ukázali, že dělnická strana není stranou jen jednoho tématu, jak se nám snaží média podsouvat.

Rok 2013 bude bojem Dělnické strany sociální spravedlnosti s hospodářskou krizí. My nebudeme žvanit na sociálních sítích, nebudeme vymýšlet fantaskní a nereálné projekty, ale budeme konat. Přesně, jasně a cíleně. Český a moravský zaměstnanec nás potřebuje.

Jiří Štěpánek, výkonný místopředseda DSSS

K tématu

Pracovní trh v Česku se otevře pro cizince až z 52 zemí