Dvanáct miliard, které nikdo nechce

Jiří Štěpánek16. listopadu 2011 Ze všech koutů se na nás valí: nejsou peníze, uskromněte se, na tohle nebudou peníze a na tohle si více připlatíte. Na platy policistů, hasičů a zdravotních sester nejsou peníze. Sociální stát, solidární soudržnost se začne příštím rokem bortit…

V této situaci bych čekal, že ministři a vládní politici budou hledat každou zatoulanou a zakutálenou korunu, aby podpořila státní rozpočet. Pak se zčista jasna dovídáme, že ve Švýcarsku leží 12 miliard, a švýcarské úřady upomínají naší republiku, aby se o ně přihlásila. A vládní úředníci a politici? Nic. Stát se o tyto miliardy doposud nepřihlásil.

Celá kauza se točí okolo mosteckých dolů. Švýcarská prokuratura koncem října minulého roku informovala o tom, že podala žalobu na sedm lidí, které viní z praní špinavých peněz a dalších machinací ve spojitosti s nimi. Většinu obžalovaných tvoří Češi. Vyšetřování bylo zahájeno v červnu 2005 kvůli podezření, že z Mostecké uhelné byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Významná část majetku byla převedena do Švýcarska a následně „vyprána“. V obžalobě se to hemží slůvky jako praní špinavých peněz, nekalá správa, podvod a falšování listin. A právě v této souvislosti bylo zablokováno oněch 12 miliard korun.

Ministerstvo financí a justice se nyní hádají, kdo za to může. Každý ukazuje prstíkem na toho druhého, že právě on je viníkem. Celá tato kauza má dvě roviny. Jedna rovina je ta, že stát není schopen uhlídat své finance a úřady nejsou schopny pracovat koordinovaně. Proč jsou z našich daní nadprůměrně placeni sekční šéfové, dosazení na ministerstva na základě povolebních zákulisních handlů? Zaměstnancům se neodpustí ani koruna, od příštího roku bude většina z nich žít od výplaty k výplatě, a miliardy ve Švýcarsku se nechají propadnout. Občánku, zaplať a mlč!

Druhou rovinou je fakt, že české privatizační podvody, tunelování a finanční šejdířství musí rozkrýt až švýcarské úřady. Jednak je vidět, že nejsme sami schopni vyšetřit a potrestat ty, kteří nás společně okrádají. Anebo, a to je ještě horší, že odpovědní úředníci a politici raději o této kauze mlčeli, neboť věci okolo Mostecké uhelné a její privatizace lépe nevidět, protože to míří do nejvyšších pater parlamentní politiky. A je jedno, jestli je to tzv. pravice či levice.

Vše to ukazuje na jednu jedinou věc. Že tento režim, reprezentovaný současnými parlamentními stranami, není schopen hájit zájmy občanů této země. Dvacet dva let od listopadu 1989 se dokonalo spojení kapitálu a politiky. Ze strany politiků není vůle o nápravu, protože by se potrestali sponzoři jejich předvolebních kampaní, plátci jejich zahraničních cest a skuteční tvůrci zákonů, které jsou sice výhodné pro jejich konta, ale občané je zaplatí ze svých vydřených mezd.

Jiří Štěpánek, místopředseda DSSS