Fiktivní svoboda shromažďování v Brně

Img_511524. listopadu 2010 Brněnský magistrát zakázal pochod městem, nahlášený na 1. máje příštího roku. Oslava státního svátku je podle brněnských úředníků nepřípustná. Alespoň pro tzv. extremisty, neboť nahlašovatelem akce je předseda občanského sdružení Dělnická mládež a funkcionář DSSS Erik Lamprecht.

Odůvodnění zákazu je vskutku kuriózní: „Oznámený účel shromáždění je pouze fiktivní, přičemž skutečný účel směřuje k výzvě k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti občanů pro jejich rasu, původ a sociální postavení a porušování Ústavy a zákonů. Svědčí o tom datum, kdy se má shromáždění konat, osoba svolavatele, jeho zástupce i zvolená trasa pochodu,“ říká vedení radnice.

Je neuvěřitelné, že toto může v tzv. demokracii vypustit z úst úředník státní správy. Skutečným důvodem onoho zákazu je pouze fakt, že trasa pochodu vede částečně přes tzv. brněnský Bronx, tedy lokalitu, kam se slušný člověk bojí vkročit nohou i za bílého dne. Protože však město má v této lokalitě bordel a chaos, bude se kvůli neschopnosti radnice omezovat právo občanů garantované Listinou základních práv a svobod?

Naše odpověď bude jasná. Podáme na brněnský magistrát žalobu k soudu. Fiktivní totiž dnes není účel shromáždění, ale svoboda shromažďování a slova v naší zemi.

Tomáš Vandas
předseda DSSS

K tématu

Brněnský deník: Magistrát zakázal pochod Dělnické mládeže
iDNES: Vandasova mládež příští rok Brnem mašírovat nebude, magistrát to zakázal
Novinky.cz: Pravicoví radikálové chtěli pochodovat Brnem, magistrát jim to nepovolil