Generace psychopatů udeřila v Oslo

Generace psychopatů udeřila v Oslo 24. července 2011 Mohutný výbuch v centru norské metropole Oslo a následná střelba do lidí na nedalekém ostrově Utoya zahltila média napříč celým světem. Zajímavé je, že si nikdo veřejně nepoložil otázku, z jaké společnosti vzešel člověk, jenž spáchal tak otřesný čin.

Pachatelem měla být nejdříve údajná skupina Služebníci globálního džihádu, alespoň to tvrdila média doslova pár minut po teroristickém činu, s odvoláním na nejmenovaného specialistu z USA na terorismus.

Netušil jsem, že radikální islamisté svá prohlášení místo sdělovacím prostředkům adresují „znalcům na terorismus“. Tato podivná informace z pátku na sobotu jaksi vyšuměla, aby ji nahradila jiná, ještě podivnější - pachatelem je norský křesťanský fundamentalista. Nic na tom, že se dotyčná osoba na svém dočasném facebookovském profilu prezentovala v zednářské zástěře - což je „tak trochu“ rozpor, novináři účelově naprosto opomenutý. Snad právě proto, aby se předešlo všem těmto a jiným dohadům kolem osoby obviněného Anderse Behringa Breivika, dostal sjednocenou mediální nálepku „pravicový extremista“. Vyřízeno.

Škatulkováním teroristů začíná a konči každý tragický „příběh“ hrůzného činu kdekoliv na světe, zvláště pak v Evropě. Je to velmi jednoduché a prosté. Hlavně pro politiky. Ti ve svých srdceryvných komentářích mohou prezentovat „hluboké zarmoucení“ a volat po ještě větší represi proti terorismu, extremismu apod. Bude nutné omezit naše svobody, abychom se cítili bezpečněji - říkají s truchlivě naprogramovanou tváří do televizních kamer.

K podstatě věci nikdo ve skutečnosti nejde a nechce jít. Politici a média jsou ti poslední z posledních, od kterých bychom to mohli očekávat. Oni potřebují pouze jednoduchý děj celého příběhu - o zloduchovi, a společnosti „hodných hobitů“, která bude ještě s větším nasazením bojovat proti zlu v jakékoliv podobě. Z této tragipohádky se však už nedozvíte, že porodní bábou zloducha Breivika byla právě tato hobití společnost, jejíž mladá generace vyrůstá na „hodnotách“ násilí, pokrytectví, s absencí hodnot a úcty k lidskému životu.

Mám obavy, že tzv. multikultura facebookovské generace, po morální stránce zdegenerovaná a zmatená tím, co se kolem ní děje, bez jasných pravidel a mantinelů pro život a jeho smysluplné naplnění, bude mít v budoucnu na svědomí ještě více Breiviků a dalších šílenců a fanatiků. Viníkem nejsou prázdné pojmy terorismus nebo extremismus, ale celá západní společnost včele s USA, která pro chamtivost a egoismus jednotlivce rezignovala na výchovu celých generací.

Martin Zbela, místopředseda DSSS