Inspirace ze slovenských voleb

12. března 2012 Právě skončivší slovenské parlamentní volby jsou pro českého voliče inspirativní z jednoho hlediska. Ani ne tak tím, že je jasně vyhrál Ficův Směr-SD, což se dalo očekávat, ale zejména faktem, že Slováci se nebojí hlasovat pro změnu, a tuto odvahu projevují volbou pro zcela nové, neokoukané politické strany.

V České republice jsme již několik let utvrzováni (zejména agenturními průzkumy) v dojmu, že zde existují pouze parlamentní strany, a k tomu vždy před volbami přibude naoko nový subjekt (jako Strana zelených či Věci Bártové), které však svojí neschopností a nenasytností po vládních postech okamžitě devalvují plusy „nové“ strany na bod mrazu. A tím se jen prohlubuje větší apatie lidí a nechuť volit.

Nedělám si iluze, že by na Slovensku média a vládní propaganda konaly jinak. Jen si myslím, že lidé se tam nebojí poslat do parlamentních pozic strany, které jsou skutečně nové (nikoliv staré tváře v novém hávu) a jsou nadějí na změnu. A já věřím, že k takové odvaze dozrál čas i pro českého voliče. Brodit se bahnem neustále se stejnými gaunery, to řešení věru není.

Tomáš Vandas