Jednotná Evropa? Nesmysl

Jednotná Evropa? Nesmysl11. prosince 2011 Události na evropské politické scéně lze přirovnat ke snaze za každou cenu odvrátit konec neodvratného. Lídři států Evropské unie svolávají jeden summit za druhým a horečně jednají o nových smlouvách a pravidlech s jediným cílem: zachránit jednotnou měnu euro a tím i fungování eurozóny.

Vznikající projekt mezivládní smlouvy, který má zabránit krachu evropského jednotného snu, má však vážnou trhlinu. Jasné ne řekla Británie, ostatní státy, stojící mimo eurozónu, zatím váhají. Mezi nimi i Česká republika. Už se však objevily kritické hlasy, zejména z řad sociální demokracie, když jejich předseda Sobotka v rozhovoru pro Lidové noviny (dne 8.12.2011) opětovně horoval za přijetí eura(!), což je v dané situaci, v jaké se evropská ekonomika nachází, projev naprosté ztráty racionality, neodbornosti a eurofanatismu.

Mechanismy, které nyní hodlá Brusel prosazovat ve zkrocení dluhové pasti, jsou jen posílením dozoru nad jednotlivými členskými státy. Německo – francouzský plán totiž počítá s absolutní kontrolou rozpočtů národních států a případné porušení nadiktovaných pravidel bude tvrdě sankcionováno. A přestože se jedná o zásadní změnu fungování EU a omezení suverenity národních států (tedy zbytku toho, co jim doposud zůstalo), ratifikace se nekoná. Stačí prý jen podpis. Chápu, obava z fiaska v podobě neschválení (jako irské ne Lisabonské smlouvě) je na místě.

Podle mého názoru, pokud má Evropa přežít jako fungující ekonomický organismus, je nutné rozpustit eurozónu, vrátit se k národním měnám, přestat tisknout papírky jak na běžícím pásu a vydávat je za peníze, vrátit prostě oběživu jeho pravou hodnotu. I když to bude hodně bolet, je to pořád cesta, jak ze současné krize ven.

Je načase, aby si všichni zastánci jednotné Evropy uvědomili svůj omyl a pochopili, že jde o nesmysl. Jejich politický hazard nás přivedl na okraj propasti a k pádu na samé dno zbývá jen krůček. Uzrál čas pro nástup nacionalismu k záchraně nás všech. Jinou cestu nevidím.

Tomáš Vandas