Komunisté jako Dělnická strana?

27. ledna 2011 Na úřadu vlády leží návrh senátorů v čele s Jaromírem Štětinou na pozastavení činnosti komunistické strany. Při jeho vypracování prý byly využity i závěry a rozsudek Nejvyššího správního soudu v kauze s Dělnickou stranou, která byla režimem rozpuštěna v únoru loňského roku.

Odpůrci komunistů jásají a radují se, že se rudého nebezpečí brzy zbaví. Mýlí se. Předně je potřeba říci, že návrh může podat vláda České republiky. Tu tvoří z většiny členové občanských demokratů, kteří si na regionální úrovni spoluprací s komunisty hlavu nelámou. Vesele sedí na radnicích a vládnou k oboustranné spokojenosti. Dále je zde ideologická provázanost, kdy bývalí komunisté byli ve funkci premiéra (Fischer), členy vlády (ministr kultury Besser) či nejrůznějších národních a mezinárodních institucí (eurokomisař Fülle).

Snaha o „vyrovnání“ s komunismem je poněkud pozdní a vyčpělá. Zákaz komunistů měl přijít hned po roce 1989. Jenže to by se s nimi nastupující vládní garnitura nesměla zašpinit a posvětit jejich beztrestnost. Současný režim komunistům po krku nepůjde. Potřebuje je. I proto komunistům osud dělníků nehrozí. A tak si oddechnou všichni. Současní i bývalí komunisté se navzájem poplácají a „demokracie“ pojede dál…

Tomáš Vandas