Komunisty volí zpátečníci, dělnickou stranu lidé s nadějí

Komunisty volí zpátečníci, dělnickou stranu lidé s nadějí8. října 2012 V pátek začínají volby do krajských sněmů. Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) má nemalou naději na úspěch. Připustily to i některé průzkumy veřejného mínění, které v našem případě doposud mlčely, respektive tvářily se, že vůbec neexistujeme. Poslední týdny se toto médii pěstované zdání jaksi zlomilo. Snad nejlepším dokladem toho bylo nedávné vystoupení lídra severočeských dělníků Petra Kotába v pořadu Otázky Václava Moravce.

Favoritem letošních krajských voleb jsou podle agentur komunisté, respektive strana, která má komunismus ve svém názvu, ale jeho obsahem je dvacetileté posedávání v parlamentu a „přežívání“ v poslanecké kantýně. Tato strana je všechno možné, jenom ne revoluční a komunistická. Proč by ji tedy měli lidé volit? Z protestu, z nostalgie? Není sporu, že někteří lidé se přiklání ke komunistům kvůli minulosti – takové sladké bezstarostnosti před rokem 1989, kdy „všechno bylo jasné, nikdo se nehádal, jídlo bylo za hubičku“.

Hlasovat pro KSČM je krok zpět – výraz zoufalství a rezignovanosti. Na tom ale nelze vybudovat lepší společnost, než je ta dnešní.

V ostrém kontrastu s průzkumy skončily zářijové studentské volby. DSSS se umístila na výborném třetím místě a v Ústeckém kraji mezi studenty dokonce zvítězila. Naproti tomu KSČM je z pohledu mladých lidí spíše marginálním subjektem, proto v jejich volbách opakovaně propadla. Této straně chybí svěží vítr, dravost a již zmíněná revolučnost, kterou měli komunisté v první polovině 20. století. Nebo snad vidíte v ulicích zástupy mladých s rudými prapory, jak bojují s kapitalistickým systémem? Či snad jsou pan Filip, Grebeníček, Rujbrová nebo Kováčik příkladem moderního opozičního hnutí?

Tato země má pouze jedinou skutečně opoziční stranu – Dělnickou stranu sociální spravedlnosti! Není zkompromitovaná polistopadovým systémem, v minulosti se nedopustila zločinů, její program přináší naději na změnu. Zatímco volič komunistů vzpomíná na doby minulé, my se díváme dopředu.

Martin Zbela, místopředseda DSSS