Kterak Klasnová (VV) vyzrála a už nechce mladé u voleb

8. srpna 2010 Novopečená místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (VV) přispěla v minulých dnech k diskuzi o snížení věkové hranice k volbám pod 18 let. Její odmítavé prohlášení je v ostrém kontrastu s tím, jak se její strana „mladých a pro mladé“ prezentovala v předvolební kampani, což demonstrovala například hlasováním po internetu.

Jenže skutek utek. Klasnové je snížení věkové hranice u voleb do parlamentu proti mysli, protože - dle jejího vyjádření pro server iDNES - „když se dělal průzkum ve středních školách, tak velkou oblibu tam měla Pirátská nebo Dělnická strana, což dle mého soudu ukazuje na to, že by měli mladí ještě trošku dozrát“. S podobnou argumentací přišla i ČSSD ústy svého poslance Jeronýma Tejce. „Proti snížení vypovídá situace z Rakouska, kde kvůli tomu posílily extremistické strany,“ upozorňuje.

Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) obdržela letos na jaře ve studentských volbách více než 7 % hlasů. Například ČSSD v tomto premiérovém plebiscitu totálně propadla a právě díky ní se dařilo několik týdnů držet výsledky „školních“ voleb pod pokličkou. Strana VV volala po zveřejnění výsledků a mladé burcovala k co největší účasti v oficiálních volbách do sněmovny.

Nyní Kateřina Klasnová - Bártová zřejmě vyzrála a občany pod 18 let považuje za nevyzrálé. Snad právě proto, že fandí Dělnické nebo Pirátské straně, a nikoliv „véčkařům“ - trojskému koni bezpečnostní agentury ABL v našem parlamentu a ve vládě. Postoj totalitní ČSSD netřeba ani komentovat, protože její pecinovskou politiku politických zákazů a trestů prohlášení pana Tejce pouze dokresluje.

Abych byl v komentáři spravedlivý, musím zmínit i fakt, že poslankyně Klasnová nevylučuje snížení věkové hranice v komunálních volbách, protože tam je to podle ní „spíš o tématech než o velkých politických idejích“. Obdobný požadavek najdeme i v programu naší Dělnické mládeže (DM), kde se výchova k odpovědnosti mladých slučuje s podporou snížení věkové hranice volebního práva na 16 let, alespoň v krajských a komunálních volbách.

Jenže argumentace pí. Klasnové, že komunální volby nejsou o velkých politických idejích (takže parlamentní zřejmě ano) mě zvláště v jejím případě připadá velmi úsměvná. Nevzpomínám si na žádnou „velkou politickou ideu“, se kterou by podnikatelská strana VV přispěla do letošních parlamentních voleb. Kromě vykřikování hesel o nutnosti zapojit mladé do politiky, od kterých se nyní odvrací ze strachu před dělníky a piráty.

Martin Zbela
šéfredaktor Dělnických listů