Lázně? Pouze pro sládka Pandrholu, a ne pro havíře Dařbujána

Lázně? Pouze pro sládka Pandrholu, a ne pro havíře Dařbujána4. listopadu 2011 Vyhláška ministerstva zdravotnictví, která výrazně omezuje lázeňskou péči, je další ranou pro přístup všech vrstev obyvatelstva do zdravotnického systému. Ministr „zdravotnictví“ za TOP 09 to zdůvodnil tím, že není potřeba tak rozsáhlou lázeňskou péči, protože dnes jsou operace tak úspěšné, šetrné a sofistikované, že není nutná následná lázeňská péče jako před dvaceti lety. Když si odmyslíme propouštění zaměstnanců pracujících v lázních a následný dramatický pokles tržeb lázeňských domů, což potvrdili jejich ředitelé, tak budeme svědky stavu, kdy podstatná část obyvatelstva nebude mít přístup do lázní. Samozřejmost posledních šedesáti let.

Pacienti, kteří by si měli hradit pobyt v lázních sami, musí počítat s částkou převyšující dvojnásobek průměrného platu. Kdo vlastně dnes jezdí do lázní kvůli zdravotním obtížím? Jsou to především zaměstnanci, kteří těžce pracují v nepřetržitých provozech, lidé udření celoživotní dřinou, ničící si zdraví za podprůměrnou mzdu. Je pravdou, že v západní Evropě není všeobecná lázeňská péče pro každého samozřejmostí a česká kotlina byla světlou výjimkou, ale proč se za každou cenu takto přibližovat „vyspělému Západu“.

Hrazená lázeňská péče je takovým trpkým završením tzv. zdravotnické reformy, kterou zaměstnancům ordinuje TOP 09. Jako by nestačilo, že si budeme muset platit za operace, lepší péči, kvalitnější léky a šetrnější operace. A je zřejmé, že šustění peněz rozhoduje a hlavně bude rozhodovat o přednostním zařazení do seznamu operačních zákroků. Takže pokud bude mít zaměstnanec štěstí a dostane se na něj pořadí operace, tak rozhodně bude muset zapomenout na lázeňské doléčení. Lázně budou díky vládním gaunerům pouze pro sládka Pandrholu a ne pro havíře Dařbujána…

Komu TOP 09 zařídila nerušené lázeňské procedury? Rozhodně burzovním spekulantům, na hospodářské krizi zbohatlým šíbrům, uhlobaronům, bankéřům a šéfům nadnárodních koncernů. Ti alespoň na kolonádách nebudou konfrontováni s přítomností těch, které vidí pouze za sklem svých luxusních limuzín.

Vládní TOP 09 ráda poslední dobou zvedá varovně prstík a hovoří o nebezpečí rovnostářství. Tím se snaží ukázat, že ti, co vystupují proti tzv. reformám, chtějí návrat před rok 1989 a požadují, aby všichni měli stejně. Aby se vše setřelo, každý měl stejné nic. Což je ale pouhá zástěrka, mající znevážit všechny odpůrce. Nikdo nechce rovnostářství ve společnosti, ale rovnostářství ve zdravotnictví, neboť zde jde o životy, ne o kšeft.

O léčbě pacienta nesmí rozhodovat plná peněženka, ale jeho skutečný zdravotní stav. Nesmí se kupříkladu stát, aby zaměstnanec čekal na operaci krční páteře, zdevastované po celoživotní dřině, protože před ním dostal přednost bankéřský synek, který si páteř zhmoždil při lyžovačce v Alpách.

Neodpustím si poznámku na závěr. Zajímalo by mě, koho asi volili ředitelé lázeňských domů, kteří se nyní bojí o zisky, díky vyhlášce ministra za TOP 09? Řekl bych, a mýlit se asi nebudu, že to byly strany současné vládní koalice.

Jiří Štěpánek, místopředseda DSSS