Lež je vždy stejná, černá i bílá

28. května 2012 V souvislosti s břeclavským případem se objevilo hned několik hlasů z řad cikánské menšiny, které požadují zavedení trestněprávní odpovědnosti za vymyšlené fyzické útoky. Došlo prý k vyvolání rasové nesnášenlivosti, a cikáni se cítí být poškozeni a diskriminováni.

Předně je nutné zdůraznit, že v Břeclavi nevyšli lidé do ulic jen kvůli tomuto jedinému případu, ale jako důsledek dlouhodobých neřešených problémů, které neustále narůstaly. Soužití s touto menšinou je v řadě míst republiky na kritické hranici trpělivosti slušných občanů, kteří toho, lidově řečeno, mají už plné zuby.

Ale zpět k cikánskému požadavku. Já osobně jsem pro. Ať jsou všichni iniciátoři smyšlených útoků odpovědní před zákonem. Ale pozor! Může se totiž lehce stát, že se takový požadavek snadno obrátí proti cikánům samotným. Stačí totiž zmínit různé vymyšlené kauzy, mezi než patří například i žhářský útok v Opavě z roku 2010, kdy tento případ po několik dnů plnil televizní zpravodajské relace a přední stránky novin, aby se nakonec zjistilo, že ohořelou zeď a jakousi láhev s hořlavou směsí tam zinscenoval místní cikán Karel Giňa. O tom, jaké vyvolala tato kauza emoce, kdy se mluvilo o českém rasismu, se snad ani nemusím více rozepisovat.

Lež zůstane vždy lží, ať má černé nebo bílé pozadí. A to by si měli uvědomit zejména ti, co se nyní břeclavskou kauzou zaštiťují se slovy: My nic, my hodní a pracovití cikáni.

Tomáš Vandas