Městský úřad v Krupce chce zakázat akci Dělníků

25. března 2011 Městský úřad v Krupce na Teplicku dnes rozhodl o zákazu shromáždění a pochodu Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), který byl plánován na měsíc duben. Oznámení o konání shromáždění podal místopředseda DSSS Petr Kotáb a jeho účelem měl být protest proti odlišnému přístupu soudů, kriminalitě a dalším problémům současné doby.

DSSS chtěla poukázat na případ rasově motivovaného a značně brutálního útoku dvou cikánů na dvanáctiletého chlapce, z nichž jeden se díky svému nízkému věku trestnímu stíhání zcela vyhnul a druhému snížil pražský vrchní soud původně vyměřený desetiletý trest na polovinu.

Rozhodnutí o zákazu pochodu je odůvodněno tím, že se měl konat v místech, kde by mohlo dojít i k zablokování dopravy, neboť zde prochází silnice 2. třídy. Dalším pozoruhodným důvodem k nepovolení akce je podle Městského úřadu v Krupce skutečnost, že se ve městě nachází řada obchodů s potravinovým zbožím a tudíž by i zásobování bylo v závažném rozporu se zájmem obyvatelstva. Jakým způsobem je zásobování obchodů v rozporu se zájmy občanů, již úřednice Jana Liprajová, která je pod rozhodnutím o zákazu pochodu podepsána, neuvádí.

Je zcela zřejmé, že jde o účelový pokus jak bránit svobodnému výkonu shromažďovacího práva. V minulosti již bylo soudy několikrát jasně konstatováno, že případné omezení dopravy nemůže být důvodem k zákazu shromáždění. Rovněž argumentace o zásobování obchodů, které má být v rozporu se zájmy obyvatel města, je směšná. Jak je vidět, horlivá úřednice si ani nedokázala zkontrolovat, co vlastně podepisuje. Svolavatel akce využije svého práva a proti rozhodnutí o zákazu shromáždění se odvolá ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem.

Tiskové centrum DSSS