Nedělní glosa: Myslím extrémně. Patřím k většině

Myslím extrémně. Patřím k většině...12. prosince 2010 Podle průzkumu agentury STEM (na objednávku ministerstva vnitra!) sympatizuje 70 % občanů s některými extrémními názory. Odpor k těmto idejím je patrný u 20 % Čechů.

Logicky jsou "extremisté" v převaze. Proto si musím položit otázku, proč se extrémním názorům vlastně říká extrémní, když jsou většinové. Pravděpodobně asi proto, že celý průzkum zorganizovala neextrémní menšina, která se k postojům extrémní většiny staví negativně.

Extrém je však vybočení z průměru, není a nemůže být dominantní, právě proto, že je extrémní. Pak tedy považuji za pravý extrém skutečnost, že názory většiny lidí jsou dehonestovány (třeba nálepkou "rizikové") a potlačovány těmi, kteří jsou v naší zemi v názorové menšině. To také vysvětluje fakt, že z výsledku průzkumu není vůbec patrné, o jaké názory a myšlenky vlastně jde.

Podle STEMu bylo veřejnosti sděleno 15 výroků (jakých?), k nimž vyjadřovala míru souhlasu. Snad jedině naivní vsuvka o cikánech byla vypuštěna do éteru. Prý je nikdo nemá rád (až 90 % obyvatelstva). A protože žijeme v absurdní demokratuře, vina je podle názorové menšiny na straně extrémní většiny.

Rozum mi to nebere, ten selský možná ano.

Martin Zbela
místopředseda DSSS