Nekompromisní a nestranná policie? Jak a kdy

Nekompromisní a nestranná policie? Jak a kdy23. července 2012 Policejní prezident Petr Lessy vyrazil do protiútoku. V souvislosti s telefonními eskapádami s Miroslavem Kalouskem hledal podporu u prezidenta Klause, dále napsal emotivní prohlášení na obranu policie před politickými tlaky a současně ohlásil, že jeho odchod z funkce je nyní v této situaci nemyslitelný.

V jeho aktivitě mu sekundují další vrcholní představitelé policie, jako například šéf protikorupční policie Tomáš Martinec či Robert Šlachta, ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Všichni shodně tvrdí, že se politiků nezaleknou a budou vyšetřovat veškerá porušení zákonů ve stylu „padni komu padni“.

Zní to hezky. Otázkou ale je, co dělala policie v minulých letech. Spala a tvářila se, že nic nevidí? Proč nevyšetřovala pochybné veřejné zakázky, výběrová řízení, evidentní znaky korupčního jednání a státních zlodějen? Vše se raději tutlalo a zametalo pod koberec. Snadnější je honit a stíhat tzv. extremisty za odznáčky či vlajky.

Proto když vidím, jak se ozývají různí aktivisté a množí se petice na podporu pana Lessyho, zůstávám při zemi. Tento pán rozhodně není tím, kdo přivede policii ke skutečné nezávislosti na politických elitách. To, že nyní dochází k vyšetřování těch nejviditelnějších a nejkřiklavějších případů neznamená, že jsme na cestě ke skutečné demokracii. Té dosáhneme jen odstraněním současné vládní mafie a parlamentních parazitů.

Tomáš Vandas