Pecina kašle na obyvatele Libuše. DSSS tam svolává protestní mítink

02_222. dubna 2010 Ministr vnitra Martin Pecina (ČSSD) ignoroval výzvu předsedy Dělnické strany Tomáše Vandase, aby se jeho úřad okamžitě začal zabývat kritickou situací v pražské Libuši. Podrobnosti Místní občané si tam dlouhodobě stěžují na Vietnamce a dokonce plánují založit domobranu. DSSS proto na 12. května svolává do problémové lokality mítink.

Desetitisícová čtvrť na okraji Prahy o sobě dává v poslední době nahlas vědět. Někteří místní obyvatelé si stěžují na problematické soužití se zdejší početnou vietnamskou komunitou a obyvatelé zdejších domů zakládají internetové stránky, kde popisují nepořádek v domech, za který prý mohou Vietnamci.

Starosta varuje před vznikem domobrany

„Pokud nedojde k razantnímu zásahu orgánů státu, v jejichž kompetenci je výše uvedené problémy řešit, může dojít až k založení skutečné domobrany, kdy občané takzvaně vezmou vše do vlastních rukou. A to je, dle našeho názoru, to úplně nejhorší, co by se mohlo stát,“ stojí v dopise, který koncem března zaslal libušský starosta Petr Mráz ministrovi vnitra. Reakce z Pecinova úřadu žádná. Podrobnosti

„Není možné připustit, aby čeští lidé museli z obavy o své bezpečí hlídat své byty a domy, aby se báli pouštět své děti na ulici a čekali ve strachu, zda se v pořádku vrátí domů,“ uvedl k obavám místní radnice Tomáš Vandas.

Právě Libuš si DSSS vybrala v návaznosti na události poslední doby. „Chceme tímto cílit na nespokojené libušské obyvatele,“ uvedl předseda Dělnické strany pro dnešní Hospodářské noviny. Jedním z bodů jeho proslovu na mítinku bude i návrh řešení libušského problému. Receptem je prý víc policejních hlídek v ulicích i více kontrol ze strany cizinecké policie.

Vandas vidí jako pravděpodobný termín mítinku 12. květen a nejvhodnějším místem je prý prostranství před supermarketem Albert, nedaleko vietnamské tržnice SAPA.

Místo drůbežárny vyroste budhistický chrám

Areál tržnice SAPA leží na pozemcích někdejšího masokombinátu a drůbežárny. Dohromady mají 35 hektarů. Podle místního zastupitelstva Vietnamci skoupili i přilehlé pozemky směrem k ulici Vídeňská. Podle serveru iDNES tu prý plánují postavit mimo jiné i největší buddhistický chrám v České republice. Vietnamci údajně bydlí asi v deseti procentech bytů na území městské části.

Tiskové centrum DSSS