Petice Tomáše Vandase proti vyučování romštiny na českých školách

Pet

25. března 2010

Vážení občané!

Záměr ministerstva školství zavést na základních a středních školách výuku romštiny u mě vyvolal pocit pobouření. Proč zrovna romštiny? Na základě jakého zdůvodnění? Neustále voláme po rovnoprávném přístupu k menšinám. Chceme, aby příslušníci menšin měli v tomto státě nejenom svá práva, ale také povinnosti. A všem je nutno měřit stejným metrem. V případě absurdního návrhu ministerstva školství tomu tak evidentně není.

V České republice žije několik menšin – například slovenská, polská, ukrajinská či maďarská. Podle sčítání občanů jsou všechny tyto menšiny početnější než menšina cikánská. Proč má být tedy na školách zaváděna romština, a nikoliv třeba slovenština či polština? Jde tedy o zjevně nerovný přístup a diskriminaci těch menšin, které nekřičí o rasismu a utiskování.

A protože nechci tomuto stavu nečinně přihlížet, rozhodl jsem se iniciovat Petici proti vyučování romštiny na českých školách. Budu velmi rád, když mě svými podpisy pod tuto petici podpoříte a společným úsilím tak zabráníme realizaci tohoto nesmyslného návrhu z dílny vládnoucí garnitury.

Ostrav-olom-prer16-5-09-007_5

Tomáš Vandas, volební lídr DSSS

Petice proti vyučování romštiny na českých školách - ke stažení v PDF