Policejní stát

Policejní stát

26. června 2011 Sobotní Přerov připomínal lokalitu, kde bylo vyhlášeno stanné právo. Když jsem autem dorazil do centra města, kde byl naplánován mítink a následný pochod dělnické strany, čekala mě před vjezdem na náměstí Svobody (jak příznačný název) policejní kontrola. Policista při zjištění, o koho se jedná, nedělal problémy a ani nevyžadoval předložení dokladů.

Na místě po zaparkování jsem zjistil, že celé náměstí je obehnáno policejními páskami a veřejný prostor, kde se konala řádně nahlášená akce registrované politické strany, se tak stal pro širokou veřejnost naprosto nepřístupným. Když chtěl totiž běžný Přerovan jít na náměstí, musel ukázat doklady, nechat si je nafilmovat, nafotit, opřít o zeď se zvednutými rukami a projít tělesnou kontrolou. Ponižující, odporné, nechutné! Marně jsem proti tomu protestoval jak u členů antikonfliktního týmu, tak i u dalších policistů.

Policejní stát Přesto však někteří místní občané nedbali a přišli. Právě oni mi pak vyprávěli, že policisté odrazovali občany od vstupu na náměstí, zabraňovali jim v přidávání se k pochodu a snažili se naši akci naprosto izolovat.

Možná si po skončení akce policejní bossové gratulovali, jak se jim to povedlo. Jenže omyl. Zvednuté palce a mávání lidí z oken domů na trase pochodu, vyjadřování podpory a potlesk, to vše dávalo tušit, na které straně jsou sympatie lidí, že to není ani policejní aparát, ani nepřizpůsobivá individua, která ve městě dlouhodobě otravují lidem život, kradou, přepadávají a páchají zločiny.

Jediné, co režim opětovně v Přerově dokázal, byl jeho strach a zoufalost. Policejní stát a zastrašování opozice jsou jen krůčkem od přiznání vlastní slabosti a totální porážky. A s tímto pocitem jsem v sobotu z města odjížděl.

Tomáš Vandas

Více k tématu

Domácí mazlíčci našeho politického systému

Policie šikanovala v Přerově účastníky shromáždění DSSS