Policie obvinila šest lidí kvůli držení transparentu s nápisem Evropo povstaň!

Policie obvinila šest lidí kvůli držení transparentu s nápisem Evropo povstaň!21. června 2011 Letošní prvomájový průvod v Brně, jenž pořádalo občanské sdružení Dělnická mládež, zřejmě bude mít dohru před soudem. Policie totiž obvinila pět mužů a jednu ženu ze spáchání trestného činu založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka podle § 403 odst. 1 tr. zákoníku. Uvedeného přečinu se měli dopustit tím, že v čele prvomájového průvodu nesli transparent s heslem “Evropo povstaň!” a drobnějším nápisem “Za společnou Evropu našich národů” (viz snímek).

Za nesení transparentu hrozí šestici obviněných trest odnětí svobody až na 5 let.

Trestní stíhání proti mladým lidem, zahájené 13. června, vede komisař Mojmír Hložek z Městského ředitelství policie Brno, který se v minulosti “proslavil” obviněním předáků dělnické strany včetně Tomáše Vandase kvůli prvomájovým projevům z roku 2009 v Brně. Všichni nakonec byli nepravomocně odsouzeni k podmíněným trestům a pokutám. Více

Z usnesení o zahájení trestního stíháníMezi obviněnými za držení transparentu “Evropo povstaň!” je i předseda Dělnické mládeže Erik Lamprecht. Právě on byl společně s dalšími krátce po ukončení prvomájových oslav Svátku práce v Brně zadržen policií, údajně z důvodu podání vysvětlení. Více

Policie ČR, stejně jako v mnoha dalších případech, podepírá své vyšetřování tzv. znaleckým posudkem “z oboru kriminalistika se specializací společenská závadnost textů a zástupné symboly”. Dle tohoto posudku mají být heslo “Evropo povstaň!” a nápis “Za společnou Evropu našich národů” skrytým odkazem na neonacismus.

Vandas: Národe, povstaň!

K obvinění mladých stoupenců dělnické strany se vyjádřil předseda DSSS Tomáš Vandas.

“Pro mě a myslím i většinu lidí v této zemi ztratil tento polistopadový režim poslední zbytky legitimity. S demokracií a právním státem už dávno nemá nic společného. Naše země je v hluboké morální a ekonomické krizi, vládnou tu zloději a podvodníci, a poctiví lidé jsou vláčeni po soudech kvůli transparentu nebo veřejnému projevu. Takovému režimu nestačí zazvonit klíči, takový režim je třeba vyhnat s klackem v ruce, jako to udělali lidé v Egyptě a v jiných státech, kde jim byla odepřena svoboda,” uvedl předseda dělnické strany Vandas.

Tiskové centrum DSSS

K tématu:

Policie stíhá šest příznivců DSSS za transparent "Evropo, povstaň!"

Policie stíhá příznivce DSSS kvůli nápisu Evropo povstaň!

Dělnická mládež: 5 let za společnou Evropu našich národů?