Poplatky za trest

7. července 2010 Ústecký kraj se od začátku července zařadil po bok mnoha dalších „oranžových“ krajů v České republice, které se navzdory předvolebním slibům svých představitelů rozhodly zrušit proplácení zdravotnických poplatků.

Pochopil bych, kdyby se tak stalo po dohodě s opozicí na krajských zastupitelstvech, ostatně liberální pravice hlásá otevřeně, že chce poplatky ve zdravotnictví a hlasy voličů jí to přináší. Dalo by se pochopit, kdyby se proplácení zrušilo při nedostatku financí v krajských rozpočtech. Jedině jako plivnutí do tváře voličům ČSSD z krajských voleb se dá ale pochopit fakt, že je proplácení rušeno hromadně právě teď, po parlamentních volbách. Vraťme se ovšem na začátek.

V říjnu 2008 proběhly v ČR krajské volby. Stalo se tak krátce po prvních projevech vlády Mirka Topolánka a jejích asociálních opatřeních. Sociální demokracie zvolila jakožto hlavní téma své kampaně právě rušení poplatků ve zdravotnictví, konkrétně proplácení z krajských rozpočtů. Po vyhraných volbách se tak také stalo. Proplácení fungovalo až do letošního května. Nynější volby sociální demokracie vyhrála také. Na sestavení vlády socialistů ovšem nedošlo. Vznikající vláda bude opět liberálně pravicová, jako ta minulá řádná vláda M. Topolánka.

Ačkoliv seskupení parlamentu nemá vliv na seskupení krajské, tj. krajské koalice a krajské rady, rozhodla se sociální demokracie národ dostatečně „vyučit“ pro příští volby. Trestem pro voliče za málo hlasů pro soc. dem. je právě zrušení proplácení poplatků. „Málo voličů = málo výhod aneb nevolíte ČSSD? Tak plaťte a poučte se!“ Takovým heslem se nyní řídí sociální demokraté.

Přes všechny sliby z krajských voleb se na tehdejší voliče rychle zapomnělo a nyní bude kampaň probíhat stylem zastrašování. Nutno podotknout, že nejspíše úspěšně, jelikož spousta lidí nyní na placení poplatků zkrátka peníze mít nebude a radši půjde místo k lékaři např. do práce, aby o ni nepřišli díky výpovědi bez udání důvodu, kterou prosazuje taktéž občanská demokracie s TOPem, stejně jako poplatky.

Umožnění poplatků je souhlasem s nimi, vážení voliči ČSSD! Apeluji právě na vás, nevěřte prolhaným vůdcům soc. dem. a dejte příště svůj hlas stranám, které svůj program nemění dle nálady či počasí. Mimochodem, naše DSSS je proti poplatkům již od prvních zmínek o nich.

Jan Mrázek