Postřehy z „demokratického“ soudu s Patrikem Vondrákem

Novy-1_615. července 2010 Jak jsem již dopředu avizoval, rozhodl jsem se osobní účastí spolu s dalšími naši členy a sympatizanty podpořit soudní jednání s bývalým předsedou pražské Dělnické strany (DS) Patrikem Vondrákem a dalšími aktivisty, kteří se dopustili hrozného zločinu vůči demokratickému systému: vylepovali totiž politicky nekorektní samolepky…

Samotný začátek soudního jednání byl typický velkým zájmem ze strany médií a malou kapacitou jednací síně. Chápu, že soudkyni se zřejmě nechtělo čelit zvídaným pohledům veřejnosti, ale proč tedy rovnou jednání neoznačí za neveřejné? Takto se dovnitř dostali pouze vybraní „nacibijci“, jako je redaktor Samko z České televize či jakýsi Markus Pape. Naprosto skandální bylo, že rodiče obžalovaných Vondráka a Dupové se do jednací síně nedostali a zůstali na chodbě.

Takovou nehoráznost jsem nehodlal nechat jen tak. Po dotazu na justiční stráž jsem se s panem Vondrákem  a dalšími vydal na informační centrum. Tam jsem si vyžádal kontakt na tiskovou mluvčí paní Wenzlovou, která po mém dotazu, proč se rodiče nemohou podívat na jednání s jejich dětmi, sdělila, že nic neví a nemůže to komentovat. Tak jsem si vyžádal kontakt na předsedu Obvodního soudu pro Prahu 1 a vydal se do jeho kanceláře. Jeho tajemnice mi sdělila, že předseda soudu má dovolenou a jeho zástupce rovněž. Po mém dotazu, kdo tedy soud řídí a o co se vlastně jedná, vyběhla s námi na chodbu a po neúspěšném hledání dalších kompetentních osob vběhla přímo do jednací síně. Po chvíli vyšla se sdělením, že pan Vondrák může vstoupit do jednací síně. Po dlouhé anabázi. Ostatní, maminka Patrika Vondráka a rodiče slečny Dupové, měli smůlu…Ale byl jsem potěšen, že se aspoň něco podařilo a pan Vondrák mohl přímo před soudem vystoupit na obhajobu svého syna.

To, že nakonec bylo jednání odročeno z důvodu údajné nemoci přísedící a Patrik Vondrák nebyl z vazby propuštěn, je důkaz prohnilosti tohoto systému. Za vylepování samolepek jsou již téměř devět měsíců ve vazbě! I přesto, že je vyšetřování uzavřeno a nehrozí tedy ovlivňování svědků.

Ani takové pošlapávání lidských práv a svobod nás však nesmí zastrašit. Nebudeme mlčet a dnešní soud s národními aktivisty mě jen utvrdil v tom, že je potřeba dál pokračovat, být aktivní a nedat se. A věřte mi, že jednou jim to pořádně osladíme!

Tomáš Vandas