Předáci DSSS v čele s Vandasem odsouzeni za projevy k podmíněným trestům

Soud-18-11-10-01218. listopadu 2010 Vrcholní představitelé Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v čele s lídrem Tomášem Vandasem byli dnes odsouzeni k podmíněným trestům za své loňské prvomájové projevy.

Soud vynesl stejné tresty, jakými již v případě obžalovaných jednou rozhodl - v květnu je potrestal trestními příkazy s podmínečným vězením. Všichni se však odvolali a proto musel soud vést proces ve veřejném hlavním líčení, ale s vyloučením kamer a fotografů.

“Soud shledal závadnými výroky stranických funkcionářů na loňských oslavách 1. máje v centru Brna,” řekla agentuře Mediafax Schinzelová.

Za jaké výroky byli předáci DSSS odsouzeni

Soud-18-11-10-022Předsedu rozpuštěné Dělnické strany Vandase potrestala soudkyně za výroky o „ničivé imigrantské vlně tsunami“ a situaci na sídlišti Janov. Shodný čtyřměsíční trest s podmínkou na 20 měsíců dostal i bývalý místopředseda DS Petr Kotáb za parafrázi písničky Michaela Kocába “Romům, těm je v Čechách hej, Češi jim všechno zaplatí“. Vandas musí navíc zaplatit pokutu 25 tisíc korun, Kotába potrestala soudkyně pokutou o pět tisíc korun nižší.

Mluvčí DSSS a šéfredaktor stranických Dělnických listů Martin Zbela odešel od soudu s tvrdším trestem. Samosoudkyně jej za kritiku politických procesů v zemi odsoudila k podmíněnému trestu sedmi měsíců s odkladem na dva roky. Bývalý místopředseda DS Jiří Štěpánek za pranýřování vietnamské kriminality vyfasoval nejtvrdší trest osmi měsíců, rovněž s odkladem na dva roky, navíc musí zaplatit 25 tisíc korun.

Vandas se vůči trestům ohradil s tím, že podle jeho slov celá kauza nápadně připomíná komunistický režim na konci osmdesátých let. “Jen se potvrdilo naše tvrzení, že celý proces byl připraveným politickým aktem, jehož cílem je snaha současného režimu zabránit veřejnému vystupování představitelům opoziční politické strany,” uvedli ve společném prohlášení odsouzení představitelé DSSS.

Tiskové centrum DSSS

Prohlášení k dnešnímu rozhodnutí Městského soudu v Brně

My, představitelé Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), považujeme dnešní rozsudek Městského soudu v Brně, který nám potvrdil podmíněné tresty za projevy na veřejném shromáždění, za důkaz nesvobody a nástupu nové totality.

Argumentaci paní soudkyně Schinzelové, že není potřeba provádět důkazní řízení v plném rozsahu a že jí k vynesení rozsudku postačí zdravý selský rozum a jakési nebezpečí opakování se holocaustu, považujeme za absurdní a šílenou.

Jen se potvrdilo naše tvrzení, že celý proces byl připraveným politickým aktem, jehož cílem je snaha současného režimu zabránit veřejnému vystupování představitelům opoziční politické strany. S verdiktem brněnského soudu nesouhlasíme a podáme odvolání k vyšší instanci.

Tomáš Vandas, Jiří Štěpánek, Martin Zbela a Petr Kotáb

K tématu

Mluvili o kriminalitě Vietnamců a "ničivé imigrantské vlně". Soud je potrestal