Proč Nový Bydžov

9. února 2011 Oznámené shromáždění dělnické strany v Novém Bydžově vyvolalo okamžitě rozruch a pozornost sdělovacích prostředků. Slova jako provokace, vyvolávání střetů, rozvíření emocí, doprovodil pan starosta Louda (ODS) svým otevřeným dopisem naší straně, abychom od mítinku a pochodu městem upustili. Prý to jen povede ke zhoršení situace ve městě.

Když poprvé vyplavaly na povrch zmínky o neutěšené situaci v Novém Bydžově a eskalaci kriminality z řad cikánského etnika, vládní místa nebyla zaskočena. Takových lokalit je totiž v naší zemi nespočet a přibývají další. Jen se to drží pod pokličkou. Když pan starosta začal mluvit o tom, že „cikáni kradou, otravují a znásilňují“, bylo to o něčem jiném. Pseudohumanisté okamžitě mluvili o rasismu, vládní činitelé byli pohoršení použitými výrazy. A tak nakonec byl donucen pan starosta přiznat, že vše řekl v jakémsi zoufalství a že to tak nebylo myšleno.

Následovaly rady „právničky“ z Plzně, poslankyně Řápkové, diskuse za účasti ministra vnitra Johna a jeho prohlášení, že kriminalita a zločiny se musí trestat.

Co se však změnilo k lepšímu? Lze za takový krok považovat zvýšení počtu strážníků ze čtyř na šest? Nebo snad slib, že bude Policie ČR bedlivěji sledovat místní situaci? To podle mého názoru nestačí. Tam kde selhává domluva, musí následovat represe. Tedy razantní kroky ze strany policie, ozbrojené hlídky na každém rohu a důsledné potírání všech náznaků porušování zákonů. Bezpečnost slušných občanů musí stát zajistit. Od toho přeci existuje.

Dělnická strana je médii a parlamentní klikou obviňována, že jen těží z problémů Nového Bydžova a chce rozdmýchávat napětí. To kategoricky odmítám.

Pokud by se mě tedy chtěl někdo zeptat, proč zrovna Nový Bydžov, odpovím jasně: protože nemůžeme přivírat oči nad porušováním zákonů, nad zvýhodňováním určité skupiny obyvatel vůči druhým, a to vše maskovat jakýmsi pochybným pláštíkem politické korektnosti. To nikam nevede, jen ke zhoršení daného stavu. I proto jsem ani na vteřinu neuvažoval o tom, že bych mítink a procházku městem odvolal.

Naší povinností, jako politicky činných osob je, abychom na nešvary společnosti upozorňovali a snažili se je pomáhat řešit. I proto pojďme všichni dne 12. března do Nového Bydžova!

Tomáš Vandas