Proč Váš občan špiní českou vlajku? Vandas píše velvyslanci Slovenska

Proč Váš občan špiní českou vlajku? Vandas píše velvyslanci Slovenska20. července 2013 Kauza tzv. česko-romské vlajky pokračuje. Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) již podala trestní oznámení na organizátory provokační výstavy, na které jakýsi slovenský „umělec“ vystavuje v rozporu se zákonem státní vlajku České republiky upravenou cikánskými symboly a barvami.

Nyní se předseda DSSS Tomáš Vandas obrátil přímo na velvyslance Slovenské republiky, aby k aktivitám svého občana na našem území zaujal oficiální postoj.

„Slovenská republika by určitě netolerovala hanobení státních symbolů na svém území. Proč tedy její občan veřejně dehonestuje vlajku České republiky?“ ptá se předseda DSSS slovenského velvyslance. Více text oficiálního dopisu:

Velvyslanectví Slovenské republiky

Jeho Excelence

Peter Brňo

Velvyslanec Slovenské republiky

Pelléova 87/12, 160 00 Praha 6

V Praze, dne 19. 7. 2013

Vážený pane velvyslanče,

obracím se na Vás jménem Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), českého politického subjektu, ve věci veřejného hanobení státní vlajky České republiky, které ho se účelově dopustil a nadále dopouští občan Slovenské republiky, p. Tomáš Rafa.

V galerii Artwall a v prostorách Národní technické knihovny v Praze probíhá v současné době výstava, na které jsou zveřejněny návrhy na novou podobu státní, tzv. česko-romské vlajky. Na státní vlajce České republiky se tak objevují různé barevné variace, doplněné jakýmsi indickým kolem, což mám být odkaz na pravlast cikánů. Autorem návrhů je zmíněný občan Slovenské republiky, „umělec“ Tomáš Rafa, který se tak podle svých slov snaží přispět k diskusi o soužití většinové společnosti s menšinami v naší zemi.

DSSS považuje tuto „výstavu“ nejen za účelovou provokaci, ale zároveň i závažné porušení Zákona o užívání státních symbolů České republiky, kde je výslovně uvedeno, že na státní vlajce nesmí být žádný text, vyobrazení, obraz, znak nebo odznak, atd. (§ 9 písm. j.).

Porušení zákona si je ostatně vědom i autor vlajek p. Tomáš Rafa, když v on-line diskusi, dne 19. 7. 2013, na zpravodajském serveru Aktuálně.cz, výslovně uvedl, cituji: „Obsah zákona beriem na vedomie, spolu s tímom kurátorov galérie Artwall sme si boli vedomí, že podstupujeme riziko obvinenia z hanobenia štátnej vlajky...“

DSSS se již obrátila na příslušné státní zastupitelství a Policii ČR s trestním oznámením na organizátory vlajku hanobící výstavy, včetně pana Tomáše Rafy.

Vážený pane velvyslanče, vzhledem k popsaným aktivitám občana Slovenské republiky na našem území, Vás prosím o vyjádření Vašeho oficiálního postoje v této věci. Slovenská republika by určitě netolerovala hanobení státních symbolů na svém území. Proč tedy její občan veřejně dehonestuje vlajku České republiky?

S pozdravem

Mgr. Tomáš Vandas

předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS)

K tématu

DSSS: Hanobení státní vlajky cikánskými symboly je trestný čin

OBRAZEM: Výstava představí návrhy na česko-romskou vlajku