Rok vězení za samolepky

21. října 2010 Bývalý předseda pražské organizace Dělnické strany Patrik Vondrák je právě dnes rok ve vězení. A to navzdory skutečnosti, že dosud nebyl vynesen pravomocný rozsudek, jakého protiprávního jednání se měl vlastně dopustit.

Obžaloba současného režimu ho viní z „nebezpečného“ trestného činu: měl vylepovat samolepky s nápisem „Nacionalismus místo globalizace“. Kdyby to nebyla tak vážná věc, člověk by se snad tuposti a omezenosti současných vládců s chutí zasmál. Ale není čemu.

Věznění člověka za politické přesvědčení a prezentaci názorů je znakem nikoliv demokratické společnosti, ale totalitní. Opět tu máme skupinu vyvolených, kteří si uzurpovali moc a zákony a paragrafy si ohýbají, jak se jim to hodí. A zase propadli kouzlu opojení mocí s pocitem, že se jim přeci nemůže nic stát. Mýlí se a jejich probuzení do reality bude jednou hodně hořké.

Soudní proces s Patrikem Vondrákem a dalšími národními aktivisty pokračuje v pondělí 25. října (od 8,30 hod., Obvodní soud pro Prahu 1, Ovocný trh). Přijďme proto všichni vyjádřit svoji podporu lidem, kteří stojí před soudem jen za své politické přesvědčení. Je to naše morální povinnost.

Tomáš Vandas