Šmíráci z véček

24. ledna 2011 Ministr dopravy Vít Bárta má problém. Jeho bezpečnostní agentura ABL sledovala politiky občanských demokratů z Prahy 11. I když se pan Bárta vykrucuje, hovoří o falzifikátech a všelijak svá prohlášení k této kauze oddaluje či různě podle potřeby upravuje, je evidentní, že jeho „čestné slovo“, které dával premiéru Nečasovi, má cenu zlámané grešle.

Na podivnou partičku značky VV jsem před volbami upozorňoval a varoval nesčetněkrát. Podnikatelský záměr s cílem dostat se do nejvyšších pater politiky se i díky důvěřivosti voličů podařil. Bývalý televizní reportér John byl obklopen naivními blondýnkami, které sice o politice nemají ani páru, ale působí naoko dobře. Stačila slova o boji proti korupci, kopírování dělnických hlídek v ulicích a vše podpořeno štědrými miliony právě od faktického lídra véček Bárty.

Od té doby, co tato povedená partička vstoupila do vlády, se šméčka potýkají s úpadkem popularity. John již dávno není nejpopulárnějším politikem, ale spíše směšnou figurkou, která si plete novinařinu s odpovědností ústavního činitele. Docela bych si vsadil, že současná koalice po celé volební období nevydrží právě díky véčkařům. Pokusí se totiž těsně před koncem volebního období zachránit si kůži tím, že tuto koalici opustí, a nějaká další úřednická vláda to doklepe do řádných voleb. Opět budeme svědky hry, jak co nejlépe zblbnout voliče. A je jen na nich, zda jim na to opět skočí.

Tomáš Vandas