Soud se chová jako za hluboké totality

Dsc0497330. září 2010 Dnes jsem se měl v Brně zúčastnit soudního jednání v mé kauze a mých stranických kolegů z Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Píšu záměrně „měl“, protože náš právní zástupce se soudkyni omluvil z důvodu onemocnění.

Když pominu důvod, za který jsme byli zatím nepravomocně odsouzeni trestním příkazem k podmíněným trestům, tedy veřejné projevy kritizující neúnosný stav v naší zemi, je zarážející chování paní soudkyně Schinzelové. Telefonicky dnes kontaktovala právního zástupce, aby mu rozčíleně hrozila kárnou žalobou k advokátní komoře. Nedlouho poté jsem měl telefon i já, kdy se na druhé straně ozvala úřednice soudu ze sekretariátu paní soudkyně, aby mi sdělila, že i když u soudu nebudeme, jednání přesto proběhne. O nás, bez nás.

Přiznám se, že mě takové soudní manýry pořád překvapují. I když jsem za dobu naší dvacetileté „demokracie“ zažil již ledacos. Chápu současnou vládní garnituru, že chce umlčet nepohodlnou opozici za každou cenu. Chápu, že Vandas a spol. jsou pro ně politickou hrozbou. Ale nechápu záměrné porušování práva každého občana na veřejnou obhajobu a účast s advokátem před soudem.

Opět se ukázalo, že se současná státní moc chová naprosto stejně, jako ta moc předcházející, komunistická, a jak moc zde chybí zákon o odvolatelnosti soudců, kteří si myslí, že si paragrafy mohou ohýbat dle libosti.

Tomáš Vandas
volební lídr DSSS

Poznámka: Politický proces s T. Vandasem a dalšími předáky DSSS kvůli jejich veřejným projevům byl odročen na 1. listopadu 2010.

K tématu

Vandas a spol. odsouzeni trestním příkazem za projevy!

Odjinud

V Brně začal proces s vedením Dělnické strany, to ale nedorazilo
Šéf DSSS Vandas nepřijel k soudu, kde se řešil jeho prvomájový projev v Brně
Soud se špičkami zakázané Dělnické strany byl odročen na listopad