Stanovisko: Zrušme ústav pro studium totalit!

Ustr15. srpna 2010 S volbou nového ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), kterým se stal bývalý kněz Daniel Herman, mě napadá myšlenka, zda vůbec v dnešní době takový úřad potřebujeme. Jeho činnost je totiž za dobu svého trvání více než diskutabilní. Ideologizované závěry historických bádání, výměny ředitelů jak na běžícím páse, velké finanční náklady na činnost. To jsou spíše mínusy, plusy nenajdeme téměř žádné.

K mému přesvědčení o zbytečnosti ÚSTR mě vede složení současné vládnoucí garnitury, která je bývalými komunisty a estébáky prošpikována. A dovedete si představit, jak postkomunističtí aparátčíci objektivně vyšetřují zločiny komunismu? To spíše poteče voda do kopce…

Mám návrh. Zrušme tento zbytečný úřad a ušetřené finance přesuňme na akademickou půdu, mezi historiky, kteří nejsou zatíženi chapadly současné rozbujelé politické mafie. A mezi šetření zločinů komunismu a nacismu, čímž se má ÚSTR zabývat, doplňme nověji i polistopadové období. V něm je totiž doposud spácháno zločinů více než dost.

Tomáš Vandas

Komentuj na Facebooku