Svoboda slova a podpora z Hradu

10. listopadu 2010 Demokracie chřadne, pokud lidé nemohou říkat své názory, a svoboda slova platí jen pro vyvolené. Takto zkráceně lze popsat vzkaz od vicekancléře Petra Hájka, blízkého spolupracovníka prezidenta Václava Klause. Tato slova vyřkl Hájek v komentáři pro Parlamentní listy.

Jsem rád, že takováto slova zazněla z Hradu a že si i čelní představitelé státu uvědomují současný stav v zemi. Asi není něco v pořádku, pokud jsou lidé souzeni za vylepování samolepek či za pořádání koncertů. A pokud představitelé opoziční strany stojí před soudem, jako já a mojí přátelé za výroky na prvomájovém shromáždění (soud se koná 18. listopadu v Brně), je to důkaz slabosti režimu, který se bojí nepohodlných názorů jako čert kříže.

Pan Hájek popsal otevřeně co cítí. I to je někdy hodně těžké. Je potřeba určitá odvaha a lze očekávat „palbu“ od různých pseudohumanistů a falešných ochránců lidských práv, kteří budou rozhořčeně plivat jedovaté sliny. Určitě se v mnohém neshodneme a máme různé názory. Ale co by mělo všechny skutečné demokraty spojovat je obrana svobody slova a projevu, právo na spravedlivý soud a rovnost zákonů pro všechny občany. Pokud tohoto nedosáhneme, blížíme se k daleko horšímu uspořádání, než byl komunistický systém.

Tomáš Vandas

K tématu odjinud:

iDNES.cz; Lidovky.cz