Tomáš Vandas čelil otázkám hendikepovaných ze sdružení Inventura

6. května 2010 Netradiční interview podstoupil volební lídr Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas. Právě na něj se po skončení shromáždění na 1. máje nečekaně obrátil zpravodajský štáb sdružení Inventura, které pomáhá mentálně hendikepovaným s integrací do společnosti.

„Velmi dobře vím, v jaké tíživé situaci jsou u nás lidé zdravotně postižení a věřte mi, že je mi velmi trapně, když vidím kolikrát se musí sami lidé skládat na různé pomůcky pro postižené, například na invalidní vozík, který zdravotní pojišťovna odmítá zaplatit,“ uvedl Tomáš Vandas pro tým Inventury.

Jeden z hendikepovaných novinářů v reflexní vestě neúnavně „atakoval“ předsedu Dělnické strany otázkou, co říká na vesmír? „Vesmír je krásný,“ dočkal se po několika okamžicích odpovědi. „Sociální podpora musí směřovat právě na takové občany, kteří se ocitli v této tíživé situaci,“ pokračoval Tomáš Vandas v rozhovoru s dalším postiženým.

„Původně jsme si mysleli, že jde o nějako recesi ze strany našich odpůrců, ale pak nám dal předseda Vandas signál, abychom tu neobvyklou skupinku ve žlutých vestách pustili na shromáždění. I když ten rozhovor byl neplánovaný, myslím si, že se náš šéf zachoval profesionálně,“ uvedl člen pořadatelské služby DSSS Karel M.

Občanské sdružení Inventura vzniklo v listopadu 2005 s cílem pozměňovat představy veřejnosti o životech lidí s mentálním hendikepem a integrovat tyto lidi do společnosti skrze podporu a zviditelňování jejich umělecké činnosti. „Podporujeme umělecké aktivity lidí s mentálním a kombinovaným hendikepem,“ píše se na jeho internetových stránkách.

Tiskové centrum DSSS