Tyjátr kolem amnestie

Tyjátr kolem amnestie8. května 2013 Lednová amnestie bývalého prezidenta Václava Klause vzbudila rozruch bezprostředně po jejím vyhlášení zejména svým rozsahem a pardonem pro aktéry některých závažných tunelářských kauz. A dá se říci, že debaty kolem tohoto kontroverzního rozhodnutí neustávají ani s odstupem několika měsíců.

Když pominu hloupé gesto některých senátorů žalovat Václava Kaluse za vlastizradu, hlavním tématem současnosti je dohadování, kdo je vlastně hlavním autorem textu amnestie. Debatu rozviřují zejména pánové Jakl, Hasenkopf, Koudelka a ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Připomíná to ping-pong, při kterém se nevyměňuje míček, ale slova a obvinění.

Je zajímavé, že se jaksi opomíjí ta hlavní podstata vyhlášení amnestie, a to, že takové právo na rozhodnutí je hlavě státu dáno ústavou a ještě podmíněno kontrasignací premiéra. Můžeme mít tisíc výhrad k podobě a rozsahu amnestie, můžeme ji kritizovat a odsuzovat, ale to je tak vše. Pokud bude institut amnestie součástí našeho právního pořádku, musíme to tak brát. A pokud se nám to nelíbí, tak amnestii zrušme. Já osobně jsem klidně pro.

Mgr. Tomáš Vandas, předseda DSSS