Umíte číst předvolební hesla?

8. října 2010 Před volbami se opět objevují známé i neznámé tváře kandidátů do zastupitelských orgánů našich měst. Vidíme je všude kolem sebe na úhledných fotografiích vždy s doprovodem nějakého hesla či sloganu. Ptám se, zda umíte ta hesla číst a jestli jim rozumíte. Pokusím se některá vysvětlit tak, jak jim rozumím já.

Velice mě zaujal billboard, na kterém stojí napsáno: „Jsem ženatý s Ostravou“. Píše nám náměstek primátora. Myslím, že slogan potřebuje doplnit. Navrhuji – „Jsem ženatý s Ostravou a získal jsem tím tučné věno. Má žena se o mně dobře stará“. To by podstatu celého textu vhodně a hlavně pravdivě doplnilo.

S úžasem jsem zjistil, že se objevila na plakátě tvář televizního spíkra, který uvádí v televizi hudební pořad pro pubertální děti, a který kandiduje do zastupitelstva města Ostravy s heslem „Za čistou a bezpečnou Ostravu“. Člověka opravdu vystraší představa, že tento člověk se bude starat o naši bezpečnost. Je ovšem z TOP09 a ti mají do bezpečnosti co mluvit. Měli by ovšem vystupovat pod heslem „Zrušili jsme StB, zato máme ABL“.

Pan primátor kandiduje opět na stejnou funkci. Je to ovšem jiné kafe. Ten má ve sloganu „Titul nemáme, ale vize zůstává. Jedeme dál. Ostrava to dokáže!“. Pan primátor vidí do budoucnosti, tím se podobá čarodějům a vědmám, protože obsahem slova vize je vidění budoucnosti. Co Ostrava dokáže, je ovšem záhadou. Od minulých voleb se pro obyčejného občana neudělalo nic.

Paní starostka jedné městské čtvrti říká: „I nadále budu říkat to, co si myslím“. Což ovšem znamená, že bude říkat i pitomosti, které ji zrovna napadnou, nebo které právě vymyslela. Jen, aby ji napadaly samé chytré věci! Její „Nezávislí“ pak říkají „Nebojíme se zodpovědnosti vést naše město“. Při pohledu na jejich upřímné tváře a pohledy bych doplnil – „Umíme dobře hospodařit, hlavně pro sebe“.

Kandidát KSČ se prosazuje heslem „Bezplatná městská hromadná doprava“. To je heslo k popukání, vždyť to zavání utopickým socialismem a ani ten by si nedovolil něco podobného hlásat.

Na výzvu předsedy ODS „Potřebuji vaši podporu k reformám, přijďte volit ODS“, by se chtělo připsat „S naší podporou nepočítejte“. Ten člověk skloňuje slovo reforma ve všech pádech, nikdo neví, co chce, a všichni víme, že chce po nás peníze. Kdyby do sloganu napsal „Potřebuji vaše peníze“, byl by pravdě nejblíže.

Viděl jsem i heslo „O důchodce se postarám“. Je to heslo lídrů některých stran. Heslo by se mělo změnit na „O důchody se postaráme, hlavně o ty naše“. Víme, že důchodci jsou všem politikům jedno.

Povstali i Zemanovci s heslem „Jsme tu pro vás“. Pokud je ovšem zvolíte, pak už je nikdy nenajdete.

Za skvělé předvolební vystoupení považuji výkon pana prezidenta, který při basketbalovém utkání po vítězství našeho družstva ronil slzy a zabraly ho při tom televizní kamery. Velice mi připomněl prezidenta Husáka, který při spartakiádních vystoupeních pravidelně ronil slzy dojetí. Jde o podobnost čistě náhodnou?
Občané, čtěte předvolební bláboly, abyste věděli, co nebude nikdy splněno a s čím nemáte počítat. Vymeťte z radnic všechny ty podvodníky, kteří nám nepokrytě lžou do očí.

Dělnická strana sociální spravedlnosti s vámi počítá, věřte jí a ona vás nezklame.

Mgr. Václav Komárek, Ostrava