V kyselovické hospodě, kterou v březnu vymlátili cikáni, dnes schůzuje DSSS

Kyselovice-57. dubna 2010 REPORT Zklamání a beznaděj. Takové jsou pocity obyvatel moravské vesničky Kyselovice na Kroměřížsku po nedávném brutálním útoku cikánů na místní hospodu plnou bezbranných lidí. Starostka obce Ing. Magda Říkovská, která byla jednou z obětí pogromu, již podala stížnost na postup policie, která šetření rasistického činu zanedbala.

„Vzhledem k situaci a množství útočníků považujeme zásah policie za neadekvátní. Policisté při zásahu nepoužili prostředky, které jim zákon dovoluje, nikoho nezadrželi, ani neodvezli na záchytku. Dále nebyly provedeny neodkladné úkony na místě činu – zajištění svědků a ohledání místa činu. Podobná situace nastala už v červenci 2009, kdy byl policejní zásah stejně bezzubý. Jak je vidět, tato bezzubost vede pouze k tomu, že se útoky opakují,“ píše starostka Kyselovic Inspekci Policie ČR v Praze. Více ZDE.

Policie je bezzubá, ale na politiku čas má

Podle místních občanů policie neměří všem stejným metrem. „Kdyby se to stalo naopak a cikány někdo v hospodě zmlátil, to by bylo zatčených a v televizi křiku o rasismu!“ lze běžně zaslechnout mezi místními. Někteří z nich se obrátili na Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS), aby se do celé věci vložila. To se také stalo v sobotu 3. dubna, kdy se v kyselovické hospodě, tedy na „místě činu“, uskutečnila veřejná beseda místních se zástupci DSSS.

Kyselovice-11Na akci se spolupodílely pobočky DSSS ve Znojmě a v Novém Jičíně, zastoupeni svými předsedy Arnoštem Zittnerem a Petrem Bornou. Připojili se i volební lídr DSSS za kraj  Vysočina Ing. Lubomír Odehnal a členové strany Lukáš Němeček a Ondřej Šinka.

„Už při příjezdu do obce byly veškeré příjezdové cesty kontrolovány Policii ČR. Před místní hospodou, kde měla beseda s občany proběhnout, monitorovala policie veškeré účastníky včetně místních občanů. Ale ani nenápadná represe policie neodradila místní občany, aby se této akce účastnili,“ uvedl Arnošt Zittner.

V pohostinství se nakonec sešlo kolem šedesáti lidí. Předseda MO Znojmo Zittner představil účastníkům program strany, jeho kolega Petr Borna hovořil o daném útoku cikánů. „Po zbytek besedy účastníci vedli s představiteli strany diskuzi o místních problémech. Celá akce proběhla ve velmi příjemné atmosféře. Myslím si, že získala i mnoho příznivců naší strany,“ dodal Zittner.

Znojemský šéf DSSS měl pravdu. Případ Kyselovice zaktivizoval stoupence strany i v nedalekém Holešově na Zlínsku. „Je zajímavé  že se lidé obrací na DSSS v situacích, kdy neví, na koho se obrátit, aby jim pomohl,“ uzavřel Arnošt Zittner.

Tiskové centrum DSSS

Co se stalo v Kyselovicích 17. března

Hospoda-napadeni-poskozeni-kyselovice-01-denik-clanek-soloPořádný šok zažili ve středu večer zákazníci hostince R klub v Kyselovicích. Do podniku totiž vtrhla skupina opilých násilníků, kteří z podniku udělali doslova a do písmene kůlničku na dříví. Důvod? Nejasný, vše zatím šetří policie. Místní lidé se ale zlobí: něco takového se prý nestalo poprvé a muži zákona podobné incidenty zametají pod stůl. „Po deváté hodině večer přišlo asi patnáct Romů a z ničeho nic, bez jakéhokoli důvodu, začali napadat osazenstvo,“ popsala starostka Kyselovic Magda Říkovská, která v inkriminovanou dobu v restauraci také seděla... Více Deník.cz