GLOSA: Vám pivo neprodám! Jsem Žid

Vám pivo neprodám! Jsem Žid 31. července 2011 Nedá mi to, abych se s vámi nepodělil o zážitek z minulého víkendu. Nedělní odpoledne jsem využil k návštěvě Pražského hradu a katedrály sv. Víta. Musím se přiznat, že i když tyto prostory vidí člověk opakovaně, vždy na něj, zejména v prostorách katedrály, dýchne kus historie a našich dějin.

Člověk vidí tu krásu, monumentálnost stavby a přemítá, jak to vlastně tehdy naši předci mohli bez všech stavebních vymožeností, přesných výpočtů a moderní techniky postavit. Pozitivní dojem kazí jen obrovský nával turistů, kteří hlava nehlava utíkají, pokřikují a fotí.

Při odchodu z Hradu směrem dolů na Malostranské náměstí jsem chtěl koupit jedno malé pivo pro svůj doprovod. Zamířil jsem tedy k prvnímu občerstvení. Ne! Zněla odpověď na můj požadavek. Podivil jsem se a říkám: Vy nemáte pivo? Vám nic neprodám, říká prodavač. Jsem Žid a fašistům neprodávám! Jeho odpověď mě zarazila a tak pokračuji: Proč si myslíte, že jsem fašista? Na to již dotyčný pán neodvětil a jen se nepřítomně tvářil.

Jelikož jsem nechtěl marnit svůj čas s člověkem nevábného vzhledu a zřejmě duševně nevyzrálým, odešel jsem s pobaveným úsměvem pryč. Když tak nad tím nyní přemítám, napadlo mě, že ten pán, prohlašující se za Žida, asi vědomě lhal. Vždyť pokud by to byl skutečně Žid, prodal by zřejmě cokoliv a komukoliv, i ďáblu nebo Vandasovi. Ale to je třeba jen moje domněnka.

Tomáš Vandas