Vandas a spol. podali dovolání k Nejvyššímu soudu

Vandas a spol. podali dovolání k Nejvyššímu soudu10. května 2012 Vedení Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v čele s předsedou Tomášem Vandasem podalo dne 9. května dovolání k Nejvyššímu soudu. Tímto krokem se funkcionáři dělnické strany domáhají zrušení usnesení Krajského soudu v Brně ze dne 5. ledna 2012, jímž byli odsouzeni k podmíněným trestům za pronesené výroky na prvomájovém shromáždění v roce 2009.

Předseda Tomáš Vandas byl potrestán za výroky o „ničivé imigrantské vlně tsunami“ a situaci na sídlišti Janov. Shodný čtyřměsíční trest s podmínkou na 20 měsíců dostal i místopředseda Petr Kotáb za parafrázi písničky Michaela Kocába „Romům, těm je v Čechách hej, Češi jim všechno zaplatí“. Místopředseda DSSS a šéfredaktor stranických Dělnických listů Martin Zbela odešel od soudu s tvrdším trestem sedmi měsíců s odkladem na dva roky za kritiku politických procesů v zemi, a místopředseda Jiří Štěpánek za pranýřování vietnamské kriminality vyfasoval nejtvrdší trest osmi měsíců, rovněž s odkladem na dva roky.

Dovolatelé shledávají napadené usnesení ve spojení s rozsudkem za nesprávné a nezákonné zejména proto, že soud nahradil právní posouzení závěry znaleckého posudku, neposoudil individuálně skutky jednotlivých obviněných, neposoudil naplnění materiální stránky trestného činu, na základě znaleckého posudku dospěl k nesprávným zjištěním a nezabýval se námitkami odvolání. Vedení DSSS proto požaduje zrušení odsuzujících verdiktů, které byly vyvrcholením předem připraveného politického procesu s opozičními představiteli.

Tiskové centrum DSSS

Více k tématu

Odsouzení vedení DSSS je útokem na svobodu slova

Soudní parodie na demokracii