Vandas k Holešovské výzvě: Změna garnitury nesmí přerůst v anarchii

Vandas k Holešovské výzvě: Změna garnitury nesmí přerůst v anarchii21. března 2012 Demonstrace občanů proti zkorumpovanému režimu v ulicích českých a moravských měst, volba nového prezidenta České republiky. Právě tato dvě aktuální témata dominovala následujícímu rozhovoru s Tomášem Vandasem, předsedou Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS):

Pane předsedo, co říkáte na poslední protesty tzv. Holešovské výzvy?

Zcela určitě jde o reakci občanů na poslední kroky Nečasovy vlády, jejíž tzv. reformní opatření jsou namířena proti drtivé většině občanů a přinesou jen další zhoršení životní úrovně. Nespokojenost lidí stoupá a požadují proto oprávněně změnu. Jen mě mrzí, že okamžitě dva dny poté se organizátoři protestů rozhádali mezi sebou, a když k tomu přidáte různá nešťastná mediální vystoupení, připadá mi to na promrhávání nové příležitosti.

Souhlasíte s požadavky představitelů iniciativy, mezi které patří i rozpuštění politických stran?

To v žádném případě. To rozpustíme všechny politické strany, tedy i ty mimoparlamentní, v nichž jsou slušní lidé, stejně poznamenaní touto vládou? A co bude potom? Jaký volební systém nastolíme? Anarchii či „potom se nějak uvidí“? To jsou nesmysly a zapadá to bohužel do obrazu těch zmíněných mediálních eskapád, které snižují důvěryhodnost takových protestů.

Jaký postoj k těmto v budoucnu jistě opakujícím protestům zaujme Dělnická strana sociální spravedlnosti?

Dělnická strana se zcela logicky, už z podstaty své činnosti v posledních téměř deseti letech, nebrání žádné spolupráci s každým, kdo chce odstranit tento zkorumpovaný a prohnilý režim. Musí to však být spolupráce z obou stran. My jsme představitelům tzv. Holešovské výzvy nabídli své zkušenosti a pomoc, nyní čekáme na jejich reakci. Obávám se však, že ani oni sami vlastně pořádně neví, vyjma svržení vlády a prezidenta, co chtějí. S jedním však lidé, kteří protestují proti režimu, musí počítat - zanedlouho si vyslouží nálepku extremistů a neonacistů, s čímž máme bohaté zkušenosti. Jestli si někdo naivně myslí, že tomu tak nebude, brzy ho vládnoucí elita vyvede z omylu.

Dovedete si představit, že by v České republice v nejbližší době proběhla revoluce?

Představit si dovedu cokoliv. Nevím ale, jestli v českých podmínkách se dá slovo revoluce vůbec použít. Nicméně to, že se něco děje a že je něco ve vzduchu, to je patrné. Celá dlouhá léta říkáme na náměstích, že nám vládnou zloději a podvodníci, nyní se lidem konečně otevírají oči, a já doufám, že se to brzy projeví i vymetením parlamentu. Avšak zase musím zdůraznit, že tolik požadovaná změna by měla proběhnout zejména volbou těch politických stran, které nejsou spjaty s vládnoucí garniturou a nikdy se nepodílely na moci.

Hra na demokracii: 50 tisíc podpisů za dva měsíce

Nyní k prezidentským volbám. Už jste oficiálně oznámil kandidaturu na hlavu státu. Kdy se chystáte mezi lidi?

První oficiální mítinky k prezidentským volbám začnou již 30. března v Ústeckém kraji. Rozhodl jsem se avizovanou kampaň zahájit ještě dříve, není čas na nic čekat. Naplno se kampaň rozjede koncem měsíce dubna a mítinky budou zaměřeny nejen na prezidentské volby, ale také na volby do krajských zastupitelstev, která nás čekají na podzim.

Parlament ještě neschválil prováděcí zákon k prezidentským volbám, z toho důvodu nemůžete začít se sběrem 50 tisíc podpisů, které jsou potřebné ke kandidatuře. Nezdá se vám to zvláštní, s ohledem na skutečnost, že samotné volby mají proběhnout už za nějakých deset měsíců?

Já už jsem na tento rozpor upozornil v diskusním pořadu České televize (video). Je to taková hra na demokracii, jejímž cílem je znepříjemnit kandidaturu všem, kteří jsou mimo parlamentní strany a nemají podporu poslanců nebo senátorů. Proto zákonodárci ani nijak nepospíchají, jim stačí, když zákon vejde v platnost od října. To ale znamená, že na sehnání padesáti tisíc podpisů budeme mít necelé dva měsíce. I proto jsem se nakonec rozhodl, že sbírání podpisů zahájíme tak či tak, neboť lidé mě s tímto požadavkem už kontaktují a chtějí mě podpořit co nejdříve. Petiční arch ke stažení

Co říkáte svým protikandidátům, znáte jejich jména a postoje?

Ta jména se objevují s mediální důkladností a pravidelností, hlavně ti tzv. favorité. Opět jsme svědky masáže s cílem vyvolat dojem, že vlastně nikdo jiný neexistuje a nemá šanci. Ovšem představa, že bude na Hradě bývalý kariérní komunista, nečeský hrabě či americký bankéř, to je tak děsivé, že i proto jsem se rozhodl do tohoto nerovného boje jít.

Pokud by vás lidé zvolili prezidentem, jaký první krok byste učinil?

Vyhlásil bych amnestii pro všechny novodobé politické vězně. Právě lidé, kteří se postavili současným zločincům, si zaslouží plnou rehabilitaci. A já věřím, že jednou k tomu dojde.

-red-

K tématu

Tomáš Vandas zahajuje prezidentskou kampaň

DSSS: Podporujeme protesty občanů