Vandas kandidátem na prezidenta?

Vandas kandidátem na prezidenta?15. prosince 2011 Poslanecká sněmovna včera schválila návrh ústavního zákona, který zavádí přímou volbu prezidenta. Zbývá ještě posvěcení Senátem, a občané se dočkají nových voleb, tentokrát prezidentských. Tedy toho, po čem voláme posledních dvacet let.

Musím říci, že jsem původně nechtěl tento krok poslanců komentovat do té doby, než bude definitivní. Nicméně zvědavé dotazy novinářů ale i našich sympatizantů a členů, zda budu tedy v takové volbě kandidovat, mně vlastně donutily reagovat už nyní.

Zavedení přímé volby prezidenta vítám. Je to součást programu dělnické strany a tak konečně, byť s dlouhou časovou prodlevou, došlo na naše slova. S mojí kandidaturou to zatím definitivní není, a bude záležet na mnoha okolnostech.

Za prvé si myslím, že ve svém věku bych měl pracovat spíše v zákonodárném sboru, a na základě dosažených výsledků pak předstoupit před občany, ať oni rozhodnou, jak jsem se v jejich očích osvědčil. A za druhé, vládnoucí klika si velmi šikovně pojistila, aby jim do přímé volby zase nikdo moc nemluvil. Každý kandidát, který nebude mít potřebný počet poslanců či senátorů souhlasících s jeho kandidaturou, musí totiž nasbírat padesát tisíc podpisů občanů. A dovedu si představit, že při jejich odevzdání budou u těch nepohodlných kandidátů nalezeny „neúplné“ či „závadné“ podpisy, které budou následně vyřazeny. Prostě obstrukce. Však to známe.

Současně média budou chrlit jména kandidátů, kteří se na prezidentské křeslo nedočkavě třesou. Vždyť už to slyšíme dokola. Fischer, Sobotka, Švejnar, Němcová, Schwarzenberg, Zeman atd. Prostě co jméno, to „osobnost“ a zaručená „změna“. Ale dovedu si představit tu masáž, která se začne valit na lidi, jen aby, nedej bože, nebyl hlavou státu nějaký ten euroskeptik, populista či extremista.

Neházím však flintu do žita a pokud budu našimi členy a sympatizanty vyzván, abych do prezidentského klání šel, udělám to. Současně však vidím daleko důležitější věci a z nich vyplývající problémy. Naším hlavním současným úkolem totiž není se zabývat, kdo bude sedět na Hradě, ale jak se zbavit zkorumpované sebranky, která nám vládne. A to za každou cenu.

Tomáš Vandas

K tématu:

Vandas rozjel prezidentskou kampań. Mám na Zemana i Švejnara, věří si