VANDAS: Fischer zahradníkem

Vandas-oficialni_9 9. července 2013 Bývalý premiér a prezidentský kandidát Jan Fischer má zase důvod k úsměvu. Nastupující premiér úřednického kabinetu Jiří Rusnok jej povolal do svého týmu, aby vedl ministerstvo financí, tedy úřad jeden z nejdůležitějších, a současně zastával post vicepremiéra. A Jan Fischer samozřejmě souhlasil. Co jiného mu také vlastně zbývá.

Kdysi hlavní favorit prezidentské volby skončil v poli poražených, což se odrazilo i na zklamání jeho hlavních sponzorů, zejména miliardáře Chrenka. Ten mu už také po oznámení výsledků voleb nepustil ani korunu, a tak milý Honza, slibující konečně tu „změnu politiky“, zůstal dlužit asi pět a půl milionu korun. To bychom však nebyli v českém Kocourkově, aby se nějaké řešení nenašlo.

A tak zatímco normální smrtelník, který dluží několik tisíc korun, se okamžitě ocitá ve spárech exekutorské mafie, přichází o vše, rozpadá se mu osobní život a končí v depresích či pokusem o sebevraždu, v případě pana Fischera jsou milionové dluhy odrazovým můstkem k prestižnímu vládnímu postu. Předpokládám, že splacení jeho dluhů půjde nyní z pozice strážce státní kasy jako po másle.

Pro komunistického kariérního úředníka to musí mít trpký nádech. Hrát v Zemanově hře o úřednické vládě roli, která je nedůstojná, ba přímo směšná až hraničí s komparsem. A tak se za čas zřejmě dočkáme místo klasické bajky o kozlovi jiné mutace: Honza Fischer zahradníkem…

Mgr. Tomáš Vandas, předseda DSSS