Vandas: Pro vraždění nevinných civilistů neexistuje omluva

Vandas: Pro vraždění nevinných civilistů neexistuje omluva 25. července 2011 K pátečnímu výbuchu v centru norské metropole Oslo a následné popravě desítek mladých členů tamní Dělnické strany na nedalekém ostrově Utoya se přiznal občan Norska Anders Behring Breivik. Údajně ho k tomu vedly jeho protimuslimské postoje a odpor k multikulturní politice. Redakce Dělnických listů položila několik otázek předsedovi DSSS Tomášovi Vandasovi, aby se vůbec poprvé vyjádřil k norské tragédii.

Co říkáte na teroristický útok v Norsku?

Každý rozumně uvažující člověk musí takové zabíjení označit za odporný vražedný čin, pro nějž neexistuje omluva. Vraždění nevinných civilistů je vždy něco, co musíme odsoudit jako barbarský akt.

Pachatelem byl údajně „pravicový extremista“. Takové nálepky jste se ale nesčetněkrát dočkal i vy.

Přiznám se, že mě to ani nepřekvapuje. Nejdříve za útoky stálo jakési muslimské bratrstvo, poté to již byl „pravicový extremista“. Vždyť je to přeci velmi jednoduché a hodí se to do krámu. Může se to totiž mediálně a politicky využít proti všem nepohodlným, které označíme za pravicové extremisty. Pak již stačí nenápadně upozorňovat a připomínat, co že to ti extremisté vlastně zlého provádějí, a tím stále zabraňovat veřejnosti, aby jakoukoliv politickou sílu, takto nálepkovanou, volila.

Vaše strana, stejně jako řada dalších v Evropě, ostře vystupuje proti imigrantům a multikulturalismu. Může být po norském teroristickém útoku váš postoj  k tomuto evropskému problému oslaben?

To si nemyslím. Zločin v Norsku a vystupování proti přílivu imigrantů a postupné islamizaci Evropy nelze směšovat. To jsou rozdílné věci. Na jedné straně tady máme pomateného fanatika, na straně druhé národní politické strany, které mají svůj program založen na zachování Evropy jako kolébky národů a křesťanství. A takový postoj je zcela legitimní a podle mě bude získávat stále větší podporu.

Evropská kultura je permanentně konfrontována s teroristickými útoky radikálních islamistů na různých místech planety. Najednou se něco podobného stalo ze strany „bílého Evropana“ a celý svět je v šoku. O čem to vypovídá?

Zřejmě to bude tím, že ze strany islamistů se teroristické útoky a vraždění již považují za něco „normálního“, co k nim vlastně patří, kdežto toto je jakési nóvum. Každopádně znovu opakuji: příčí se mi jakékoliv vraždění nevinných lidí a dětí.

Zvláště česká média upozornila na fakt, že norský terorista měl ve svém tzv. manifestu odkazovat i na výroky prezidenta Václava Klause proti politice EU. Co si tom myslíte?

Česká média snad nemůžeme ani nazvat česká. Právě proto se tak chovají a nenávidí každého, kdo si dovolí kritizovat Evropskou unii a bruselské centrum. Za chvíli budou tvrdit, že český prezident byl s Breivikem v kontaktu a radil mu, jak střílet. Něco podobného jsem zažil i já a dělnická strana, když nás dávali účelově do souvislosti se žhářským útokem ve Vítkově.

Anders Behring Breivik byl v minulosti členem parlamentní Pokrokové strany, která v Norsku prosazuje podobné hodnoty jako česká dělnická strana nebo francouzská Národní fronta. Neobáváte se toho, že z vašich řad v budoucnu může vzejít nějaký český Breivik?

Já doufám, že ne a věřím v rozum našich lidí. Nikdy však nemůžete úplně vyloučit nic. Například nějakého provokatéra, který si vezme naše tričko a čepici a spáchá nějaký trestný čin, přičemž bude křičet, že je náš člen či příznivec.

Norský terorista se na facebookovském profilu prezentoval jako svobodný zednář, dostalo se mu rovněž označení křesťanského fundamentalisty. Co si myslíte o sektářích v politice?

Já rozhodně nejsem příznivcem různých pochybných sekt a řádů, které pouze vymývají lidem mozek a v jejichž čele většinou stojí nějaké pochybné individuum. Já jsem zastáncem politické práce, trpělivé činnosti a prosazování smysluplného programu. Sektářství a politika nejdou dohromady. Buď jedno, nebo druhé.

-red-

K tématu

Generace psychopatů udeřila v Oslo