VANDAS: Sjednocovat nacionalisty nemůže někdo, kdo rozbíjí vlastní minulost

VANDAS: Sjednocovat nacionalisty nemůže někdo, kdo rozbíjí vlastní minulost14. května 2013 V posledních týdnech a dnech se začínají objevovat mediální dezinformace, že prý je Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) paralyzována, v rozkladu, rozhádaná. A prý vzniká jakási nová nacionalistická strana pod vedením odpadlíků z našich řad. Z titulu své funkce se musím k takovým informacím oficiálně vyjádřit.

Po lednovém sjezdu DSSS opustilo postupně naše řady asi čtyřicet členů (mezitím jich asi 32 přišlo). Byli údajně nespokojení s tím, jakým směrem se naše strana ubírá. Takové rozhodnutí já považuji za svobodnou volbu každého jednotlivce. Do politické strany vstupuji a vystupuji dobrovolně. To, že mezi těmito lidmi byl i můj dlouholetý spolupracovník a do té doby místopředseda Petr Kotáb, mě samozřejmě mrzelo a dodnes jeho rozhodnutí nerozumím.

Nerozumím však ani jeho mediálním výstupům (pro MF Dnes), kdy řekl, že „chtějí politiku dělat jinak“ a „sjednocovat nacionální scénu“. Podle mě je totiž takový krok – úporná snaha o vznik nové politické strany – krokem naprosto opačným. A to pouhý rok před volbami. A co se týká „dělání politiky jinak“, byl to právě pan Kotáb, u něhož si, bohužel, nepamatuji, že by na celostátních konferencích a poradách pronesl kdy jakýkoliv návrh či připomínku. Vždy se vším souhlasil bez výhrad. Vlastně ano, pamatuji si na jeho bezvýhradnou podporu Řádu ozubeného kola jakéhosi šílence Hirata alias Stejkozy.

Ale ono je vždy jednodušší utéci, hrát si na vlastním písku a tvrdit, jak jsou ti původní špatní a nechápou nic. Tím však nikomu neupírám volbu, zkusit si to po svém a na svém. Ono vytvořit politickou stranu, vdechnout jí život a propagovat, to není nic jednoduchého a vím, o čem mluvím.

Chci všechny členy a sympatizanty ujistit, že naše cíle a směřování se nemění. I nadále budeme nesmlouvavou opozicí vůči zkorumpovanému režimu a chceme v příštím tzv. supervolebním roce uspět. Není to cesta jednoduchá, ale nesmí nás odradit ani ta skutečnost, že lidský faktor a charaktery jsou nevypočitatelné a někdy vám přinesou zklamání. Nám jde ale zejména o tuto zemi, nikoliv o naše funkce. Aspoň já to tak cítím.

Mgr. Tomáš Vandas, předseda DSSS