Vandas: Z prezidentské kampaně odstupuji, obrátím se na Ústavní soud ČR

Vandas: Z prezidentské kampaně odstupuji, obrátím se na Ústavní soud ČR1. listopadu 2012 Vážení členové a sympatizanti dělnické strany! Po dlouhém zvažování a přemítání jsem se rozhodl k poslednímu dni měsíce října ukončit svoji oficiální prezidentskou kampaň, která trvala přesně osm měsíců. Důvodů pro tento krok mám několik.

Předně je demotivující, kam se přímá volba hlavy státu v české modifikaci vlastně dostala. Někteří kandidáti s pochybnými sponzory za zády si podpisy kupují, další je nahánějí zaplacenými brigádníky, jiní zase vyplňují archy na základě získaných databází osobních údajů občanů. K tomu lze připočíst preferování „správných“ kandidátů typu komunistického extremisty Fischera a vše podtrhne potetované individuum od hlavy až k patě.

V souvislosti se zákonem o přímé volbě prezidenta zvažuji podání ústavní stížnosti o nerovnosti jednotlivých kandidátů. Je zde zjevný rozdíl mezi kandidáty parlamentními a neparlamentními. Proč by například svého kandidáta nemohla navrhnout i mimoparlamentní strana, pokud by tuto nominaci podpořili svým podpisem zastupitelé na krajské či komunální úrovni bez ohledu na stranickou příslušnost?

Získání požadovaných padesáti tisíc podpisů je v případě „nepopulárních“ kandidátů velmi složité. O tom jsem se přesvědčil na vlastní kůži, když mi mnoho občanů řeklo, že mě a stranu podporují, ale raději nic nepodepíší, aby neměli problémy. To je realita, která dnes v této zemi panuje. 

Navzdory všem těžkostem se podařilo doposud nashromáždit 39.126 podpisů, což lze vzhledem k okolnostem považovat za úspěch. Chci proto všem, kteří mě svým podpisem podpořili, upřímně poděkovat. Jejich podpis, to není je vyplněná kolonka petice. To je znamení důvěry, která dodává sílu a energii do další práce. Velmi si toho vážím a věřte mi, že do dalšího boje dám všechny své síly.

Mgr. Tomáš Vandas, předseda DSSS

K tématu

Dlouhý rozdal půl miliónu brigádníkům za podpisy pod petici