Věci komické

13. prosince 2010 O víkendu se v Praze konala tzv. ideová konference strany Věci veřejné. Ve skutečnosti šlo o něco jiného. Veřejní kšeftaři se zalekli strmého pádu volebních preferencí a tak usilovně hledají cestu, jak dál. I proto jeden místopředseda usiluje o vymezení napravo, další požaduje více levicovosti a jako důkaz požaduje zrušení návrhu na zavedení školného. A předseda John raději neříká nic a jen chválí své působení na vnitru.

Idea se na této konferenci nedostavila a jaksi ani nemohla. Johnova partička totiž žádnou ideu či vizi nemá. Podnikatelský záměr se sice povedl a véčka usedla do poslaneckých lavic, ale za současné situace je to strana jen na jedno použití, přičemž sám John se stal tragikomickou postavou, neustále omílající jakési zvěsti a báchorky, aniž by přednesl jeden jediný důkaz.

V rámci volební kampaně jsem na mítincích před touto povedenou stranou varoval. Bohužel, občané naletěli, ostatně jako již poněkolikáté. Věci veřejné by se sice mohly po víkendovém extempore přejmenovat na Věci komické, ale to nic nemění na tom, že jim spokojené přežívání za naše peníze umožnili svoji naivitou občané. Berme to jako ponaučení pro příště.

Tomáš Vandas