Vietnamskou banku v Praze slavnostně otevřel komunista Filip

Vietnamskou banku v Praze slavnostně otevřel komunista Filip8. listopadu 2012 Nebývá zvykem, aby komunisté otevírali banky. V zemi paradoxů to ale možné je. Zajímavé je, že celou událost ignorovala média, respektive tuto pozoruhodnou skutečnost nezmínila.

Včera, v den 95. výročí Velké říjnové socialistické revoluce, byla v Praze slavnostně otevřena první vietnamská banka, zaměřená na početnou vietnamskou klientelu v naší zemi. Kromě zástupců menšiny přestřihával slavnostní pásku i předseda KSČM Vojtěch Filip. Kdo se včera díval na Ekonomické zprávy ČT24, mohl šéfa komunistů vidět v záběrech kamery, v objetí či během přípitku s početnou delegací usmívajících se Vietnamců. Co tam pan Filip dělal, nám už veřejnoprávní televize nesdělila.

Naštěstí v době existence internetu není příliš složité dohledat si informace, které mu mainstreamová média z různých důvodů nesdělují. Po krátké sondě na Googlu jsem zjistil, že předseda KSČM je oblíbeným politikem Česko-vietnamské společnosti, která si ho v mnoha článcích nemůže vynachválit. Komunista navštěvuje vietnamské veletrhy, jeho jménem jsou zaštítěny konference, pomáhající Vietnamcům „k lepší integraci do naší společnosti“.

Česko-vietnamská společnost si vztahy Vietnamu s naší zemí nemůže vynachválit a odkazuje na bohatou minulost a hlavně otevřenou náruč bývalého komunistického Československa, které dovolilo mnoha Vietnamcům usadit se v naší zemi a realizovat svůj „český sen“. Ten se v podstatě naplnil: Vietnamci za posledních dvacet zcela úspěšně zlikvidovali naší maloobchodní síť, do jejich jazyka jsou už překládány obecní vyhlášky, úspěšně se přeorientovali na obchod s drogami, aniž by opustili obří produkci falzifikátů a levných šmejdů světových značek. Nesmíme opomenout ani jejich gastronomické pochoutky v „čínských“ bystrech.

Komunista Filip musí být s vietnamskou komunitou v ČR opravdu spokojený. Koneckonců, není to jen politik, ale i pragmatik a mazaný právník. Udržovat si nadstandardní vztahy s bohatou a cílevědomou menšinou u nás se jistě neobejde bez prokazování si patřičných pozorností. Z jeho úst neuslyšíme kritiku vietnamské kriminality u nás. Místopředseda DSSS Jiří Štěpánek byl za tuto kritiku odsouzen k podmínečnému trestu, když zcela pravdivě konstatoval, že Vietnamci u nás ve velkém pěstují marihuanu, kterou pak prodávají našim dětem.

První vietnamské bance se v naší korupční zemi bude jistě dařit, zvláště když zde posilují komunisté, dokonale aklimatizovaní v kapitalistickém systému. I v samotném Vietnamu vládne komunistická strana, která dovoluje soukromé podnikání. Takže rozpor zde určitě nebude. A Češi? Těm je přece všechno jedno…

Martin Kněžický