Vize “naší” televize: Sranda za sedm miliard

Vize “naší” televize...22. ledna 2011 Veřejnoprávní Česká televize (ČT), kterou ze zákona platíme my všichni, se rozhodla šetřit na úkor vzdělávacích pořadů pro děti a mládež. Naopak zábava ve stylu StarDance a jiných rádoby zábavných show čeká na obrazovce ještě více vysílacího času. Proč? Vždycky přece platilo a platí, že v časech nepohody je pro vládnoucí establishment nutné a žádoucí servírovat mase pořádnou dávku hnoje, aby v něm zabředla a nemohla se postavit na nohy.

Vychovávat mládež je sice bohulibé a pro budoucnost společnosti existenčně nutné, my ovšem nežijeme v bohulibé době, a mocným je bližší budoucnost jejich bankovního konta, nikoliv našeho národa.

Televize současného generálního ředitele Jiřího Janečka (v letech 1981 až 89 zapáleného člena KSČ a absolventa Večerní univerzity marxismu-leninismu), s rozpočtem 7 miliard korun ročně, chce škrtat peníze na výrobu dokumentů. Nemyslím si však, že by v minulosti své veřejnoprávní poslání po této stránce nějak naplňovala.

Pořady o umění převážně orientované na osudy hollywoodských celebrit. Dokumenty hlavně z období první poloviny 20. století, jako by jiná historie neexistovala. Tzv. vzdělávací pořady pro děti o feministickém hnutí a sexuální rozmanitosti… Jestli má být právě toto v televizi z úsporných důvodů omezováno, tak ať. Kvalitních a výchovných dokumentů z historie naší země, klasického umění, o literatuře, atd., se od Janečka a spol. stejně nikdy nedočkáme.

Veřejnoprávní ČT nebyla nikdy skutečně veřejnoprávní televizí. Proto už nic dobrého od hlásné trouby současného klientelistického režimu neočekávejme. Jen ten hnůj ve stylu pokleslé a slaboduché zábavy, abychom se v něm za naše peníze ještě více vyváleli…

Martin Zbela
místopředseda DSSS